Naga MarketsBitcoin nie zostanie główną walutą, nie pozwola na to banki centralne. Uważa harvardzki profesor K. Rogoff
Kenneth S. Rogoff

Profesor ekonomii Uniwersytetu Harvarda i były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kenneth Rogoff twierdzi, że banki centralne nie pozwolą bitcoinowi (BTC) i innym kryptowalutom dołączyć do aktywów głównego nurtu. “Ostatecznie w długim biegu historii rząd najpierw reguluje, a następnie przywłaszcza, i myślę, że podobna przyszłość czeka bitcoina” – ostrzega.

  • Rogoff w przeszłości wielokrotnie negatywnie wypowiadał się o bitcoinie, nazywając go między innymi dystopijną walutą
  • W styczniu bieżącego roku sugerował, że za 10 lat bitcoin nie będzie wart 100 tys. dol. (jak twierdzi wielu ekspertów, ale około 100 dol.
  • BTC obecnie rośnie przez zerowe stopy procentowe banków centralnych, te ostatecznie nie pozwolą na jego wejście do głównego nurtu aktywów

Bitcoin w górę przez niskie stopy procentowe. Regulacja zatrzyma jednak wzrost BTC

Amerykański ekonomista Kenneth Rogoff podzielił się swoimi poglądami na temat przyszłości bitcoina, jego regulacji i ostatniej hossy w wywiadzie dla CNBC TV18 w zeszłym tygodniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Zerowe stopy procentowe mogą spowodować wiele zabawnych wycen aktywów. Więc wzrost bitcoina jest z pewnością zależny od obecnej sytuacji monetarnej. Wyraźnie widać, że jest wielu bogatych ludzi i znanych finansistów, często bardzo wysokich rangą, którzy publicznie powiedzieli, że inwestują w bitcoina i to podniosło zaufanie do kryptowalut – odpowiadał na pytanie o wzrost popularności bitcoina i jego niedawną hossę. Rogoff.

Niemniej jednak, profesor ekonomii ostrzega: “Regulacja jest w początkowej fazie – jeśli nie ma ostatecznego przypadku użycia dla bitcoinów, a nie sądzę, że tak będzie, wtedy ostatecznie bańka pęknie, ale może to zająć dekadę”.

Biorąc pod uwagę ostatni skok cen BTC i następujący po nim wzrost kapitalizacji rynkowej, Rogoff został zapytany, dlaczego banki centralne i rządy nie uchwaliły surowych regulacji w celu kontrolowania obrotu kryptowalutowy. “Myślę, że czuwają nad tym wszystkim”, odpowiedział profesor, wskazując, że Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), kraje z grupy G7 i G20 uważnie obserwują rynek cyfrowych aktywów. “Każdy bank centralny przygląda się temu i próbuje zdecydować, co zrobić” – podkreślił.

– Prawdziwym problemem jest to, że w tej chwili nie jest ona naprawdę używana do wielu znaczących transakcji, z wyjątkiem krajów ogarniętych wojną – stwierdził Rogoff.

Banki centralne nie pozwolą bitcoinowi wejść do mainstreamu

Powołując się na rosnącą adopcję bitcoina i rosnącą akceptację jako legalnego środka płatniczego Rogoff został zapytany, czy regulowanie bitcoina stanie się trudniejsze dla rządów.

– Nie sądzę, aby regulowanie było aż tak trudne. Myślę, że pojawiło się chwilowe zawahanie, ponieważ w przestrzeni kryptowalutowej pojawiło się wiele innowacji, a rządy chcą pozwolić, aby one postępowały – wyjaśniał ekonomista.

Rządy ostatecznie muszą jednak zachować kontrolę nad opodatkowaniem, kontrolowaniem przestępczości, itd. Muszą utrzymać kontrolę nad jednostką rozliczeniową – walutą. W efekcie, „w długim biegu historii rząd najpierw reguluje, a potem przywłaszcza” i podobny scenariusz ma według Rogoffa spotkać bitcoina.

W zeszłym tygodniu na temat bitcoina wypowiadał się również inny profesor ekonomii, Jon Danielsson, dyrektor Centrum Ryzyka Systemowego w London School of Economics (LSE), który opublikował artykuł zatytułowany “Co się stanie, jeśli bitcoin odniesie sukces?”. Jego zdaniem dalszy wzrost wartości BTC oraz innych kryptowalut ma spowodować wzrost nierówności społecznych i rysować raczej dystopijny obraz przyszłości.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy kryptowalut wykres | pgnig akcje cena | kurs eur usd | kryptowaluty ranking | bitcoin era |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro spadnie w tym tygodniu “znacznie poniżej” 1,20 USD – uważa ING
Następny artykułBank Centralny Australii poprawia nastroje w poniedziałkowy poranek
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here