Naga MarketsBitcoin nie stanie się globalną walutą rywalizującą z dolarem amerykańskim, mówi słynny ekonomistaMohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny w firmie finansowej Allianz, twierdzi, że bitcoin nie będzie globalną walutą i nie zastąpi dolara amerykańskiego. Uważa jednak, że kryptowaluta zawsze będzie istnieć w ekosystemie i nie zostanie wypchnięta z rynku.

Bitcoin nie będzie w stanie rywalizować z dolarem amerykańskim w dłuższym terminie

W wywiadzie dla CNBC w poniedziałek znany ekonomista Mohamed El-Erian mówił o perspektywach na przyszłość dla kryptowalut, w szczególności bitcoina.El-Erian jest głównym doradcą ekonomicznym w Allianz, korporacji macierzystej PIMCO. Ten egipsko-amerykański biznesmen jest również prezydentem Queens College na Uniwersytecie Cambridge. Twierdzi on, że bitcoin jest „bardzo destrukcyjną siłą”, jednak nie sądzi by kiedykolwiek stał się „globalną walutą”, która będzie w stanie rywalizować z dolarem amerykańskim.

Jednak równocześnie nie wierzy on, że bitcoin może zostać “usunięty z istnienia”.

El-Erian dodatkowo ujawnił, że kupił trochę bitcoinów podczas “kryptowalutowej zimy” w 2018 roku, kiedy cena BTC wynosiła 3000 dolarów. Nie powiedział jednak ile BTC kupił. Doradca inwestycyjny trzymał swoje cyfrowe monety do końca 2020 roku, kiedy bitcoin zdołał przebić barierę 19 tysięcy dolarów. Przyznał jednak, że źle ocenił, kiedy sprzedać z powodu “błędów behawioralnych”.

El-Erian sklasyfikował inwestorów bitcoinowych na trzy typy. Pierwszy z nich to “fundamentaliści”, którzy inwestują na dłuższą metę. Drugi to profesjonalni inwestorzy, którzy chcą zdywersyfikować swoje portfele, a ostatni to daytradingowi “spekulanci”.

Wyjaśnił, że dwa pierwsze typy inwestorów są “naprawdę silnymi fundamentami dla tego rynku w długim terminie.” Zauważył jednak, że czułby się komfortowo kupując bitcoina ponownie dopiero wtedy, gdy niektórzy spekulanci na rynku zostaną “wstrząśnięci”.

Jednocześnie wzywa on branżę kryptowalutową do zaangażowania się w rozmowy z organami regulacyjnymi w jak najszybszym czasie, ponieważ kryptowaluty stają się bardziej mainstreamowe. Powiedział, że pomoże to uniknąć regulacyjnych problemów, które mogą mieć miejsce w przyszłości.

Kiedy rozmawiam z ludźmi z branży kryptowalutowej, mówię im, że mają obowiązek nie powtarzać błędu wielkich spółek technologicznych. Wielkim błędem Big Tech było to, że nie zdawali sobie sprawy, że stają się systemowo ważni, więc nie angażowali się w prewencyjne dyskusje regulacyjne – wyszczególnił El-Erian.

Branża kryptowalut musi poważnie traktować fakt, że istnieją obawy dotyczące nielegalnych płatności. Istnieją obawy o oszustwa czy stabilność platform – powiedział doradca Allianz.

Nadszedł czas, aby więcej zachodnich rządów przestało odrzucać rewolucję kryptowalutową jako jakąś mieszankę nielegalnych systemów płatności i lekkomyślnych spekulacji finansowych. Mam tendencję do mówienia ludziom: bądźcie naprawdę ostrożni. To jest aktywo, które chce się ugruntować, ale może się ugruntować tylko wtedy, gdy rządy na to pozwolą – dodał na sam koniec El-Erian.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mbank kurs | budimex notowania | ciech giełda | akcje selvita | pknorlen notowania | intercars akcje prognozy | kurs korony czeskiej wykres |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here