Naga Markets

Amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych z 2013 roku Eugene Fama dostrzega tylko jeden przypadek, w którym Bitcoin (BTC) mógłby mieć wewnętrzną wartość. Mowa tu o sytuacji, w której BTC jest używany jako pieniądz. Biorąc jednak pod uwagę, że czołowa kryptowaluta nie ma “stabilnej wartości”, uważa on, że prędzej czy później się ona “rozbije”.

Bitcoin mógłby mieć wartość, ale…

Eugene Fama, którego niektórzy uważają za ojca współczesnych finansów uważa, że Bitcoin może mieć wartość, tylko wówczas, gdy jest używany jako pieniądz.– Jeśli ludzie używają go jako środka wymiany – innymi słowy, faktycznie przeprowadzają w nim transakcje – wtedy może mieć wartość, ponieważ wtedy jest to rodzaj pieniądza, jest to jednostka rozliczeniowa. Jest to po prostu słowo, któremu możemy nadać wartość, ponieważ zazwyczaj występuje w transakcjach i jego podaż jest ograniczona, więc w takim przypadku może mieć wartość – wskazał Fama.

– Pytanie, czy ludzie będą dokonywać transakcji w takim medium? Ma ono tak zmienną wartość. Teoria monetarna mówi, że jednostka rozliczeniowa nie przetrwa, jeśli nie ma w miarę stabilnej wartości realnej, a jej realna cena nie może dramatycznie iść w górę i w dół – dodał.

cashifyChcesz kupić bądź sprzedać Bitcoina (BTC)? Skorzystaj z oferty cashify, sieci kantorów umożliwiających wymianę ponad 460 kryptowalut.
SPRAWDŹ NAS >>

Bitcoin nie ma wartości

Noblista uważa, że rynek nie zorientował się jeszcze, iż Bitcoin nie ma żadnej wartości i ostrzega, że najstarsza z walut wirtualnych w końcu się rozbije.

– Ludzie, którzy mówią, że inwestują w Bitcoin, ponieważ inni ludzie inwestują, uważajcie… – ostrzegł.

– Mieliśmy ostatnio krach, prawda? Niektórzy mniejsi zginęli… Więc w przyszłości spodziewałbym się, że to się powtórzy, chyba że stanie się coś, co sprawi, że jego realna wartość będzie bardziej stabilna, a więc ludzie będą skłonni do zawierania nim transakcji – wskazał ekonomista.

Fama nie zgadza się również z poglądem, że BTC jest przechowalnią wartości. Według niego, postrzeganie Bitcoina za magazyn wartości jest zjawiskiem tymczasowym.

XTB

– W długim terminie nie może być przechowalnią wartości, chyba że jest coś, co nadaje mu wartość, co nie jest tylko ludźmi, którzy są skłonni go trzymać. Musi mieć w sobie coś wewnętrznie użytecznego, aby ludzie byli skłonni trzymać go bardzo długo. Jeśli jest to tylko dlatego, że ludzie myślą, że jest to magazyn wartości, to w pewnym momencie wybuchnie – uważa Fama.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lira turecka euro | pknorlen notowania | wartość złotówki wykres | notowania giełdowe lotos | akcje tauron | kurs dolara prognozy na najbliższe dni | zł kurs | notowania biomed |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułInflacja miażdzy Wall Street!
Następny artykułInterwencja Japonii nie obroni jena przed siłą dolara. Dalszy wzrost USD/JPY
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here