Naga MarketsPrezes Mastercard uważa, że ​​bitcoin jest zbyt niestabilny i nieprzejrzysty, aby napędzać proces włączenia finansowego na świecie. Inne zdanie ma jednak w kwestii CBDC.

  • Bitcoin jest zbyt niestabilny, by pomóc osobom i krajom, w którym nie ma systemów bankowych – uważa CEO Mastercard.
  • Wypowiedział się też o CBDC.

Bitcoin się nie sprawdza

Bitcoin nie może funkcjonować jako waluta “włączająca” dla osób, które dziś nie posiadają lub nie mogą posiadać konta w banku. A to ze względu na swoją zmienność, powiedział dyrektor generalny Mastercard Ajay Banga podczas wtorkowej konferencji Fortune Global Forum. Jako niepokojący fakt przytoczył również to, że nikt nie wie, kto stoi za kryptowalutą.

Banga ujawnił jednak również, że Mastercard ma wiele patentów dotyczących np. CBDC, co może pomóc wyjaśnić, dlaczego jest tak pozytywnie nastawiony do tej technologii, o czym także mówił w swoim wystąpieniu.

Zapytany o bitcoina (BTC) jako potencjalne rozwiązanie dla procesu włączenia finansowego, stwierdził, że kryptowaluta nie spełnia pewnych wymagań.

– Czy możesz sobie wyobrazić kogoś, kto jest wykluczony finansowo, a handluje walutą, która może kosztować równowartość dwóch butelek Coca-Coli dzisiaj i 21 butelek jutro? – powiedział.

Uważa, że ​​gdyby waluty fiducjarne stały się cyfrowymi, „pomogłyby w przepływach w obrocie transgranicznym”, dodał jednak, że „włączenie finansowe osób fizycznych to zupełnie inna sprawa”.

CBDC

Dodał też, że jest otwarty na waluty cyfrowe emitowane przez państwo. Dowiedzieliśmy się, że Mastercard „zainwestował znaczną ilość pieniędzy” w CBDC.

– Dziś jesteśmy jednym z największych posiadaczy patentów w dziedzinie walut cyfrowych banków centralnych – oznajmił.

Jak stwierdził, piaskownica CBDC stworzona we wrześniu tego roku przez Mastercard umożliwia bankom centralnym i bankom komercyjnym wspólne badania nad CBDC pod kątem przypadków użycia, takich jak „przepływy transakcji transgranicznych”. Narzędzie firmy symuluje ponoć “różne typy środowisk transakcyjnych, aby umożliwić bankom centralnym ocenę przypadków użycia CBDC”. Nadal nie jest jednak jasne, które banki używają tego narzędzia we współpracy z korporacją.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here