Naga MarketsBitcoin w rozsypceKryptowaluty i technologie blockchain nie zwalniają biegu w kierunku mainstreamu. Tyle, że  co jakiś czas nadal spotykają się z niezrozumieniem oraz kontrowersjami. Teraz MFW uważa, że bitcoin nie jest pieniądzem.

Bitcoin nadal spełnia funkcje płatniczą i jest używany jako środek do płacenia za usługi i towary. By nie szukać długo: Digitec Galactus, największy internetowy sprzedawca detaliczny w Szwajcarii (nazywany “szwajcarskim Amazonem”), akceptuje od teraz kryptowaluty, z kolei XRP, token Ripple, jest dostępny jako środek płatniczy na platformie Woocommerce.

MFW jest na nie

„Mimo szumu [medialnego] kryptowaluty nadal nie spełniają podstawowych funkcji pieniądza jako magazynu wartości, środka wymiany i jednostki rozliczeniowej. (…) ich wartość jest bardzo zmienna, do tej pory mają niewielkie zastosowanie”

– uważa ekonomista Antoine Bouveret, asystent dyrektora Vikrama Haksara.

Fundusz niepokoi się problemami związanymi z praniem pieniędzy za pomocą blockchainowych walut oraz zjawiskiem anonimowości zawieranych transakcji.

Urzędnicy dostrzegają jednak korzyści płynące z samej technologii blockchaina zarówno dla systemu finansowego, jak i poza nim.

  „Blockchain może obniżyć koszty międzynarodowych transferów, w tym przekazów pieniężnych, i sprzyjać włączeniu finansowemu”, czytamy w raporcie, który powtarza wypowiedzi Christine Lagarde z listopada zeszłego roku na konferencji FinTech.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Lagarde jest na tak

Sama Lagarde uważa, iż koszta płatności bezgotówkowych znacznie wzrosły w ostatnich latach przysparzając kłopotów rządom i bankom. To szansa dla kryptowalut?

– Uważam, że powinniśmy rozważyć możliwość emisji cyfrowych walut przez instytucje. Może okazać się, że taka jest właśnie rola dzisiejszego państwa, aby wspierać cyfrową gospodarkę kreując podaż pieniądza wirtualnego – zauważa Lagarde.

– Korzyści są oczywiste: twoja płatność byłaby natychmiastowa, bezpieczna, tania i potencjalnie częściowo anonimowa … A banki centralne zachowałyby pewną kontrolę nad płatnościami – dodaje.

Szefowa MFW powiedziała również, że ​​banki centralne w Kanadzie, Chinach, Szwecji i Urugwaju poważnie zastanawiają się nad nowymi możliwościami. Wirtualna waluta wyemitowana przez bank centralny byłaby pod odpowiedzialnością państwa. Z pewnością pomogłoby to konsumentom, czyniąc transakcje bezpieczniejszymi i bardziej powszechnymi, a w rezultacie tańszymi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here