Naga MarketsBitcoin w rozsypceZgodnie z oświadczeniem Światowej Rady Złota (WGC), ani Bitcoin ani żadna inna kryptowaluta nie zastąpi fizycznego złota. Organizacja zajmująca się rozwojem rynku złota właśnie opublikowała raport twierdząc, że złoto znacznie różni się od kryptowalut m.in. jest mniej zmienne, ma bardziej płynny rynek, a jego handel przebiega w otoczeniu regulacyjnym.


Zobacz również: 1 na 10 osób korzystała z Bitcoina i innych kryptowalut

Bitcoin nie zmniejszył popytu na złoto

BitcoinW raporcie napisano również, iż cena złota wzrosła średnio o 10 procent rocznie od czasu załamania się systemu monetarnego Bretton Woods, a jego zmienność znacznie się zmniejszyła w ciągu ostatnich czterech dekad. Z drugiej strony eksperci zauważają, że cena Bitcoina jest niezwykle niestabilna, co czyni go słabą walutą nie mówiąc już o funkcji przechowywania wartości. Jedynym sensownym zastosowaniem Bitcoina wg. WGC jest jako token do realizacji transakcji.

Wolumen obrotu na BTC jest również bardzo niski w porównaniu do złota czy innych walut fiducjarnych. Zgodnie ze statystykami wolumen Bitcoina to średnio 2 miliardy dolarów dziennie – mniej niż 1 procent obrotu na rynku złota, który wynosi około 250 miliardów dolarów dziennie.

Raport wskazał również, iż popyt na złoto jest zróżnicowany i jest sprawdzoną metodą inwestowania i przechowywania wartości szczególnie w okresach dużej inflacji na świecie.  Co więcej, cena i popyt na złoty kruszec nie wykazuje żadnych spadków z powodu konkurencji kryptowalut. WGC uważa, że główna konkurencja jest między kryptowalutami, których obecnie jest ponad tysiąc.

Zachowanie ceny Bitcoina do niedawna była niezwykła, ale jego funkcja jako forma inwestycji wydaje się zupełnie inna niż złoto. Kryptowaluty muszą zostać przetestowane na wielu rynkach, zanim poznamy ich prawdziwe zastosowanie – stwierdzono w raporcie.

Jednak w przypadku technologii blockchain Rada przyjmuje bardziej pozytywne stanowisko. W raporcie napisano, że technologia jest „innowacyjna” i może być przydatna m.in. w usługach finansowych, a także w przemyśle złotniczym.

Cena Bitcoina (BTC) systematycznie rośnie

Notowania najpopularniejszej kryptowaluty systematycznie wzrosły od początku lutego od poziomu 3350 USD do 3950 USD w dniu wczorajszym. Cena pozostaje jednak w konsolidacji wyznaczonej przez zakres ruchu ceny w grudniu ubiegłego roku. Górny zakres konsolidacji stanowi opór w okolicach 4100 USD, którego przebicie otwarłoby drogę do poziomu 5200 USD, a następnie do psychologicznego poziomu 6000 USD. Z drugiej strony pokonanie dołka z lutego 3350 USD umożliwiłoby test zeszłorocznego minimum 3130 USD.

Zobacz również: Elon Musk: Bitcoin jest znakomity, lepszy od tradycyjnego pieniądza

Bitcoin nie jest i nie będzie zamiennikiem złota, twierdzi WGCConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here