Naga MarketsRobert Wojciechowski w rozmowie z Markiem Parzyńskim reprezentującym BC&Law oraz Bartoszem Grasiem z kancelarii Kijewski Graś porusza zagadnienia procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy, które stają się podstawowym wymogiem działalności przedsiębiorstw związanych z blockchainem i kryptowalutami. W materiale poruszono również kwestię anonimowości Bitcoina. Jak przyznaje Parzyński, trzeba się bardzo postarać, aby takową anomimowość zachować.


AML utrudnia życie firmom kryptowalutowym?

Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) reprezentowana przez Roberta Wojciechowskiego prowadzi regularny cykl autorskich programów dotyczących technologii blockchain w Comparic24.tv. Tym razem głównym tematem były przepisy dotyczące anti-money laundering (z ang. AML), które zaczęły obowiązywać od 13 lipca ubiegłego roku.

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nałożyła na polskie giełdy i kantory kryptowalut szereg obowiązków oraz odpowiedzialność równą tradycyjnym bankom i instytucjom płatniczym. Jak wpłynęło to na funkcjonowanie tych podmiotów, ich klientów oraz organizacje takie jak IGBiNT?

Obecnie, wszystkie podmioty działające w zakresie wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi oraz pomiędzy walutami wirtualnymi a tradycyjnym pieniądzem, zobowiązane są wprowadzić procedury zgodnie z wytycznymi wynikającymi z ustawy. Oznaczają one więcej obowiązków i kontroli po stronie kantorów i giełd. Głównym obowiązkiem jest weryfikacja danych użytkowników w sposób, w jaki odbywa się ona w innych podmiotach obowiązanych, czyli na przykład bankach i instytucjach finansowych. Procedura takiej weryfikacji polega na ustaleniu danych na podstawie otrzymanego dokumentu tożsamości lub odpisu z rejestru w przypadku osób prawnych.

Bitcoin w odróżnieniu od Monero i Zcash nie jest anonimowy

Marek Parzyński z BC&Law zwraca uwagę na fakt, że przedrostek krypto- w terminie kryptowaluty kojarzy się osobą niezwiązanym z branżą z próbą ukrycia swoich finansów oraz rozliczeń za nowym typem środka finansowego. W rzeczywistości jednak, trzeba bardzo się postarać, aby nie być widocznym – przynajmniej w przypadku najpopularniejszej z kryptowalut, jaką jest Bitcoin:

„Niektóre kryptowaluty takie jak Monero lub Zcash mogą być anonimowe, ale mogą być również o wiele bardziej przejrzyste tak jak Bitcoin. BTC nie jest anonimowy i trzeba się bardzo postarać, aby go takowym uczynić. Oprócz tego mamy tokeny reprezentujące wartość w formie IEO lub ICO, w przypadku których ciężko mówić o jakiejkolwiek anonimowości” – tłumaczy Parzyńśki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here