Naga MarketsW najnowszym odcinku programu Inwestowanie (z) głową na antenie Comparic24.tv, gościem Michała Stanka jest wiceprezes zarządu TFI PZU S.A., Marcin Żółtek. Tematem głównym spotkania jest bitcoin (BTC) oraz inwestycja w kryptowaluty. W porównaniu do tradycyjnych instrumentów finansowych, te oferują w ostatniej dekadzie zdecydowanie wyższe i bardziej atrakcyjne stopy zwrotu, obarczone są jednak również wyższym ryzykiem oraz zmiennością.

  • W samym tylko 2020 roku bitcoin zyskiwał ponad 300%, a niektóre pomniejsze projekty zwiększały swoją wartość nawet kilkudziesięciokrotnie
  • Wartość całego rynku cyfrowych aktywów wynosi obecnie 2 biliony dolarów pozostawiając w tyle m.in. kapitalizację polskiego indeksu giełdowego WIG20
  • Inwestorzy w USA coraz chętniej korzystają z kontraktów terminowych i ETF-ów opartych o kryptowaluty i spółki powiązane z cyfrowymi aktywami. Jak to wygląda natomiast w Polsce?

Te artykuły również Cię zainteresują
Bitcoin jest cyfrowym złotem, nie dywersyfikuje jednak tam samo portfela

Gdy rynek finansowy załamał się w pierwszej połowie marca na początku pandemii koronawirusa, razem z nim tracił również bitcoin. Wartość BTC jednego dnia spadała o 40%, testując najniższe poziomy od ponad roku poniżej pułapu 4 tys. dol. Jednak dziewięć miesięcy później po deprecjacji nie było śladu, a bitcoin był sześciokrotnie droższy, zamykając rok w okolicach poziomu 29 tys. dol.

Pomimo swojej sporej zmienności i związanego z nim ryzyka sporo osób uważa, że warto posiadać chociaż odrobinę BTC w swoim portfelu, podobnie jak w przypadku złota, w celu dywersyfikacji.

– Jeżeli korzystamy ze złota, to dlaczego nie dodać bitcoina, który jest swoistą formą cyfrowego złota (…) Okazuje się jednak, że korelacja w trudnych sytuacjach rynkowa z bardziej ryzykownymi klasami aktywów takimi jak akcje jest na poziomie 0,8, dywersyfikacji w tym przypadku więc nie ma. Tego waloru, które niesie ze sobą złoto, czyli waloru dywersyfikacji tutaj nie ma. Jest to po prostu kolejne bardzo ryzykowne aktywo, które zachowuje się jak inne aktywa tej klasy. Jeżeli spojrzeć na zmienność, to jest ona imponująca i nie widzimy ich na żadnych innych klasach aktywów – komentuje Marcin Żółtek z TFI PZU S.A.

Żółtek odnosi się w swojej wypowiedzi do aktywności Elona Muska na Twitterze, która potrafi podbijać ceny kryptowalut oraz wpływać na ich korektę. Jego zdaniem jeżeli mamy do czynienia z aktywem zależnych od zdania jednej osoby to trudno traktować je jako inwestycję w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

Prawda jest taka, że jest to technologia inna niż wszystko co mamy, wyprzedzając myślenie i regulacje. Bitcoin jest całkowicie nieregulowany, bezkarnie można powiedzieć sobie, że inwestuję lub powiedzieć, że nie mam zamiaru inwestować i manipulować kursem. Wydaje mi się, że Elon Musk miał świadomość wypowiadanych przez siebie słów – dodaje Żółtek.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw akcje | notowania kruk | pkn orlen akcje | pkn orlen akcję | kurs rubla |

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here