Naga MarketsBitcoin na celowniku zarządzających aktywami w USA. Przepisy jednak utrudniają inwestycje w BTCTrwająca od początku roku hossa na bitcoinie nie osłabiła entuzjazmu zarządzającego aktywami Jima Paulsena w stosunku do najstarszej kryptowaluty. Dyrektor inwestycyjny Leuthold Group, która zarządza 1 miliardem dolarów, nie może posiadać bitcoina w portfelach klientów ze względu na ograniczenia regulacyjne. Pozostawił go na uboczu, obserwując, jak najpopularniejsza na świecie kryptowaluta skoczyła o ponad 900% od marcowych minimów z zeszłego roku.

  • Bitcoin to ciekawa alternatywa dla zarządzających aktywami klientów, jednak z powodu przeszkód regulacyjnych w USA wiele instytucji nie decyduje się na dodanie BTC do swoich portfeli
  • Krok taki jak na razie wykonał BlackRock Inc, największy na świecie zarządzający aktywami, który otworzył swoją ekspozycję na bitcoinowe kontrakty futures

Bitcoin to coś innego niż akcje, czy obligacje. BTC łakomym kąskiem dla zarządzających

To, co podoba mi się w bitcoinie to… jego korelacja z akcjami i innymi aktywami, która jest wyjątkowo niezależna – powiedział Paulsen, sfrustrowany faktem, że nie może inwestować w BTC na rzecz swoich klientów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obietnica klasy aktywów, która zachowuje się inaczej niż akcje czy obligacje, sprawia, że zarządzający portfelami i majątkiem starają się posiadać kryptowaluty, jeśli tylko mogą.  Wielu z nich postrzega bitcoina jako dobre zabezpieczenie przed inflacją. Prawie 20% doradców rozważa inwestycje w kryptowaluty w tym roku ze względu na obawy o inflację, w porównaniu z 6,3% w 2019 roku, według raportu Citi.

Mimo to wielu zarządzających twierdzi, że nie są w stanie posiadać bitcoina, dopóki nie będą mogli go trzymać w funduszu giełdowym lub funduszu inwestycyjnym, który pokona obecne przeszkody prawne – szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli tak się stanie, pieniądze instytucjonalne mogą napłynąć i pchnąć klasę aktywów wyżej, powiedzieli analitycy.

BlackRock Inc, największy na świecie zarządzający aktywami, powiedział 21 stycznia, że dodaje kontrakty terminowe na bitcoina jako kwalifikujące się inwestycje dla niektórych funduszy. Eksperci oczekują, że inne firmy zarządzające aktywami pójdą w ich ślady.

SEC nadal nie zaakceptował bitcoina jako instrumentu finansowego

Jednak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie uznaje jeszcze kryptowalut jako papierów wartościowych, takich jak akcje czy obligacje, i nie orzekła, czy fundusze inwestycyjne mogą je bezpośrednio posiadać, powiedział Robert Jenkins, globalny szef badań w Refinitiv Lipper. Tak więc pozostaje niejasne, czy jakiekolwiek fundusze inwestycyjne angażują się obecnie w bitcoina, ponieważ nie są zobowiązane do ujawnienia tego faktu.

W Stanach Zjednoczonych osiem firm próbowało bez powodzenia od 2013 r. stworzyć bitcoinowy ETF, według Todda Rosenblutha, dyrektora badań nad ETF i funduszami wzajemnymi w nowojorskiej CFRA.

Fundusze takie jak ARK Invest ETF, które mają pozycje w bitcoinie, robią to poprzez udziały w Greyscale Bitcoin Trust, publicznie notowanym funduszu powierniczym, który posiada określoną liczbę jednostek bitcoina i często handluje z premią do wartości swojego bazowego portfela.

Regulatorzy papierów wartościowych w Kanadzie zatwierdzili pierwszy na świecie bitcoinowy ETF 12 lutego, co zwiększyło nadzieję, że amerykańscy regulatorzy wkrótce pójdą w ich ślady.

Nowy komisarz SEC nadzieją branży kryptowalutowej?

Gary Gensler, nominowany przez prezydenta Joe Bidena na szefa SEC, podczas wtorkowego przesłuchania w sprawie potwierdzenia nominacji wypowiedział się ogólnie o kryptowalutach, sugerując, że agencja powinna wprowadzić więcej regulacji dotyczących postrzegania tej klasy aktywów. Niektórzy inwestorzy odebrali jego nominację jako zwiększającą prawdopodobieństwo, że bitcoinowy ETF zostanie zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych.

Gensler “wydaje się bardziej przyjazny kryptowalutom niż poprzedni ludzie, którzy sprawowali nadzór” – powiedział Viraj Patel, szef działu alokacji aktywów w Fiduciary Trust International, który nie dokonał jeszcze inwestycji w tę klasę aktywów, ale czeka na ETF zlokalizowany w USA. “Naprawdę patrzymy na kryptowaluty przez pryzmat tego, że może to być złoto 2.0” – powiedział Patel.

Mimo to Rosenbluth powiedział, że jest sceptycznie nastawiony do zatwierdzenia produktu w tym roku, mówiąc, że będzie trzeba pokonać wysoką poprzeczkę związaną z manipulacją rynkową i audytem.

Nawet w obliczu braku ETF-u zainteresowanie inwestorów indywidualnych “pozostaje silne i nie wykazuje oznak osłabienia” – napisali analitycy JP Morgan w nocie z 16 lutego.

Ogólnie rzecz biorąc, fundusze kryptowalutowe i produkty, które inwestorzy mogą kupić bezpośrednio, przyniosły prawie 5,6 mld USD aktywów w 2020 r., co stanowi wzrost o ponad 600% w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z danych firmy CoinShares. Fundusze kryptowalutowe zgromadziły 4,2 miliarda dolarów w przepływach za ten rok do 1 marca, powiedział Coinshares.

“Brak zezwolenia na zakup krypto to coś, co jest frustrujące dla wielu doradców, ale jest to tak zmienne aktywo, że wielu inwestorów w końcu robi to na własną rękę” – powiedział Jimmy Lee, szef Wealth Consulting Group.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones notowania | bitcoin kurs 2020 | kurs ropy brent | kryptowaluty notowania | bitcoin system |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here