Naga MarketsBitcoin musi się przygotować na nowe regulacje, twierdzi ex-szef SECByły przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Jay Clayton stwierdził, że regulatorzy od dłuższego czasu mają problem z poprawnym sklasyfikowaniem bitcoina wśród aktywów inwestycyjnych. Jednak w rozmowie z CNBC, Clayton ostrzega, że brak statusu „papieru wartościowego” nie chroni go przed nałożeniem nowych regulacji, które mogą jego zdaniem pojawić się już wkrótce.

  • BTC w USA nie jest traktowany jako papier wartościowy przez co nie podlega bezpośrednio kontroli SEC
  • Clayton uważa jednak, że wkrótce może się to zmienić
  • Co ciekawe, za papier wartościowy uznaje się inną kryptowalutę, a mianowicie token XRP należący do sieci Ripple

Bitcoina przez wzrost popularności czekają nowe regulacje, twierdzi Clayton

Gospodarz rozmowy Andrew Ross Sorkin zwrócił uwagę, że pod okiem Claytona SEC nie zajął stanowiska w sprawie regulacji BTC. Clayton tłumaczył natomiast, że aktywo zostało uznane za niebędące papierem wartościowym jeszcze przed objęciem przez niego stanowiska szefa organu regulacyjnego.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Bitcoin został uznany za niebędący papierem wartościowym przed czasem, gdy trafiłem do SEC. W związku z tym jurysdykcja SEC nad bitcoinem była raczej pośrednia – wyjaśniał Clayton. Clayton pozostał w branży cyfrowych aktywów po swoim odejściu z SEC w grudniu 2020 roku i obecnie doradza One River Asset Management w zakresie kryptowalut.

Chociaż wyznaje, że nie ma żadnych specjalnych spostrzeżeń na temat tego, jakie nowe prawa i regulacje pojawią się na rynku, to jego zdaniem są jedynie kwestią czasu.

– Spodziewam się, i mówię to teraz jako obywatel, że regulacje pojawią się w tym obszarze zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, czy to poprzez sposób przechowywania kryptowalut w bankach, konta bezpieczeństwa, opodatkowanie i tym podobne. Będziemy świadkami ewolucji tego środowiska regulacyjnego – wyjaśnia Clayton.

Komentarze Claytona pojawiają się zaledwie tydzień po tym, jak miliarder zarządzający funduszem hedgingowym Ray Dalio ostrzegł, że Stany Zjednoczone mogą całkowicie zakazać BTC, tak jak zrobiły to ze złotem w latach 30-tych XX wieku.

Wypowiedź byłego prezesa SEC na temat statusu BTC poza definicją papieru wartościowego jest również interesująca w świetle apelów Ripple składanych do Komisji w celu dokumentów pokazujących, jak dokładnie doszła ona do wniosku, że bitcoin i ether nie są papierami wartościowymi.

Firma i jej zwolennicy wielokrotnie twierdzili, że XRP nie jest papierem wartościowym, jednak SEC uważa, że różni się od wyżej wymienionych z powodu mocniejszej centralizacji. Były prawnik Komisji Marc Powers twierdzi jednak, że agencja znacznie przekracza swoje kompetencje i uprawnienia w obecnej sprawie przeciwko Ripple i jego kierownictwu.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda jsw | dax analiza | bitcoin cash prognozy | nasdaq spółki | btc |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here