Naga MarketsCzy bitcoin to bańka ? Eksperci prześcigają się w coraz wyższych wycenach, jeden z nich wierzy, że bitcoin aby stać się pełnoprawną i legalną walutą oraz żeby istnieć obok innych walut fiat musi zdrożeć 300-krotnie.


Bitcoin zwrócił na siebie uwagę dzięki gigantycznej zmienności, na początku mocny wzrost a ostatnio spadek z 5k do 3k dolarów. Panika na giełdach doprowadziła do wyprzedaży kryptowalut, a to wszystko ze strony Chin i ostrzeżeń regulacyjnych, oliwy do ognia dolał też prezes JP Morgan Chase Jamie Dimon, twierdząc, że to “oszustwo”.

“Ale to już przeszłość, bitcoin musiałby być wart oszałamiającej kwoty miliona dolarów aby stać się prawdziwą jednostką monetarną” – powiedział Iqbal Gandham dyrektor zarządzający eToro – platformy handlowej z UK. Daje to przełożenie na 300-krotny wzrost jego wartości z obecnych poziomów. Gandham wierzy, że te poziomy sa realne do osiągnięcia w ciągu kilku lat.

Aby podążyć za rozumowaniem Gandhama, musimy zajrzeć w głąb i sprawdzić czym jest najmniejszy składnik bitcoina. Satoshi – nazwa pochodzi od twórcy, Satoshi Nakamoto i jest równe 0,00000001 bitcoina (bitcoin jest podzielny do 8 miejsc po przecinku.) Wartość Satoshi w dolarach równała się  ostatnio około $ 0.0000356819. Gandham twierdzi, że Satoshi musi być równoważny jednemu groszowi, wtedy 1 bitcoin warty będzie 1.000.000 dolarów.

„Ludzie będę kupować filiżankę kawy za jednego Satoshi” – powiedział Gandham. Obecnie niemożna jeszcze kupować dóbr i usług jak za dolary, bowiem cena bitcoina nie osiągnęła jeszcze ekonomicznych korzyści skali. Podobnie myśli założyciel firmy produkującej oprogramowanie antywirusowe John McAfee, który szacuje , że kryptowaluta osiągnie poziom 500 tysięcy dolarów za trzy lata.

Zwolennicy bitcoina twierdzą, że kryptowaluty takie jak Bitcoin, Ethereum powinny być uwzględniane na równi z walutami fiat, są one produktem gospodarki produkcyjnej, w której banki centralne drukują pieniądze aby pobudzić wzrost gospodarczy. Ich cyfrowe odpowiedniki będą lepsze pod kątem użyteczności ekonomicznej. Bitcoin jest zdecentralizowany od banków centralnych, dlatego ludzie mogą przeprowadzać transakcje bez pośrednictwa.

Poza tym cyfrowe waluty są wspierane przez tzw. Blockchain czyli cyfrowy rejestr, w którym nie można zmienić wykonanych transakcji. Należy też wspomnieć, że cyfrowych jednostek może być ograniczona ilość, w przypadku bitcoina jest to 21.5 miliona, do tej pory szacuje się, że wydobyto 16 milionów. Dla porównania, w obiegu znajduje się około 13,6 trylionów dolarów (według danych FED).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułInwestorzy obojętni na zaczepki Pjongjangu. Koniec wzrostów złota
Następny artykułEx-dyrektor HSBC manipulował kursami walut?
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here