Naga MarketsBitcoin BTC coinNotowania Bitcoina (BTC) i amerykańskiego indeksu S&P 500 do tej pory charakteryzowały się zależnością w postaci odwrotnej korelacji. Choć w ostatnich miesiącach ten związek został lekko zachwiany, gdyż oba rynki pozostawały pod presją sprzedających, istnieje duże prawdopodobieństwo powrotu do tej zależności. W przypadku kryzysu finansowego, który w ocenie wielu analityków może nadejść już w przyszłym roku, silna przecena na rynku akcyjnym w USA mogłaby pozytywnie wpłynąć na Bitcoina i cały rynek kryptowalut.


Uciekający kapitał z akcji przywróci hossę na Bitcoinie?

Bitcoin jest zdecentralizowanym aktywem, który jest handlowany głównie przez inwestorów detalicznych i poza rynkiem regulowanym, a S&P 500 jest indeksem kapitalizacji rynkowej największych amerykańskich firm według wartości rynkowej. Nieco ponad rok temu, w grudniu 2017 r. kapitalizacja rynku kryptowalut wynosiła 728 miliardów USD. Dziś jest to zaledwie 120 mld USD, co ewidentnie pokazuje, iż branża wirtualnych walut przeszła przez silny rynek niedźwiedzia.

Choć może on być kontynuowany, istnieje spora szansa, że potencjalny kryzys gospodarczy i finansowy przekierowałby uciekający w panice kapitał na rynek kryptowalut, który w rzeczywistości nie jest skorelowany z ważnymi czynnikami ekonomicznymi – uważają analitycy z SFOX. Warto również pamiętać, że oba rynki reagują na swoje specyficzne katalizatory. Poza kryptowalutami wspieranymi przez rządy oraz stablecoinami (Tether), reszta rynku wirtualnych walut nie jest bezpośrednio powiązana z rynkami finansowymi, co czyni je atrakcyjnym aktywem.

Zobacz również: Kryptowalutowe podsumowanie dnia – Bitcoin z najsilniejszymi spadkami w 2019

Rok 2019 wesprze Bitcoina

Bitcoin wraz z Ethereum był do tej pory głównie wykorzystywany jako metoda pozyskiwania funduszy przez wiele start-upów opartych o blockchain, które ostatecznie zakończyły się w zdecydowanej większości fiaskiem, gdyż nie stworzyły żadnego produktu. Wiele z nich były zwykłymi oszustwami. Ten i inne czynniki ostatecznie zwiększyły presję sprzedażową na rynku kryptowalut i wywołały ogromne spadki w zeszłym roku. BTC dopiero niedawno znalazł tymczasowe dno, co zachęciło spekulantów do gromadzenia aktywów po niższych cenach. Analitycy przewidują, że rok 2019 będzie rokiem instytucjonalnej adopcji BTC, co wpłynie pozytywnie na cały rynek.

Spoglądając na korelację między tymi dwoma walorami można zauważyć, iż od szczytu BTC z grudnia 2017 r., najpopularniejsza kryptowaluta straciła ponad 80% na wartości podczas, gdy indeks S&P 500 pozostawał w trendzie wzrostowym do października 2018 r.

Bitcoin może zyskać, gdyby doszło do krachu finansowego
tradingview.com

W przeciwieństwie do Bitcoina, S&P 500 reaguje silnie na czynniki makroekonomiczne, począwszy od podwyżek stóp procentowych przez Fed, aż do globalnych scenariuszy politycznych m.in. związanych z administracją Trumpa. Pomimo tego, że są dwoma niezależnymi klasami aktywów, Bitcoin okazał się lepszy pod względem zwrotu inwestycji w zeszłym miesiącu.

Zobacz również: Rewolucja w Ethereum? Niższe zużycie energii całej sieci o… 99%!

Bitcoin może zyskać, gdyby doszło do krachu finansowego
tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here