Naga Markets

Bitcoin spadł na przestrzeni ostatniego roku o przeszło 53 500 dolarów. Tak znaczna wyprzedaż sprawiła, że choć jeszcze 10 listopada 2021 r. BTC kosztował 69 000 dolarów, to 21 listopada 2022 r. za najstarszą z walut wirtualnych zapłacić trzeba było już “zaledwie” niespełna 15 500 dolarów. Mimo, iż część ekspertów oczekuje dalszego spadku BTC w kierunku 13 584 dolarów, popularny analityk PlanB pozostaje byczo nastawiony do flagowego aktywa kryptowalutowego.

Bitcoin może wzrosnąć do 1 miliona dolarów

Twórca bitcoinowego modelu Stock-to-Flow (S2F) PlanB pozostaje byczo nastawiony do perspektyw BTC i prognozuje wzrost notowań czołowej kryptowaluty o ponad 5 800 proc.

W rozmowie z analitykiem kryptowalutowym Scottem Melkerem, PlanB przyznał, iż w jego ocenie Bitcoin może wzrosnąć o ponad 5 800 proc., co wynika bezpośrednio z modelu stock-to-flow.

Model stock-to-flow prognozuje zmiany wartości aktywów poprzez porównanie ich obecnej ceny do tempa wydobywana. Podaż Bitcoina zmniejszy się z kolei o połowię wraz z kolejnym halvingiem zaplanowanym na 2024 r.

– Jeśli założymy, że stary model, oryginalny model z 2019 r. jest poprawny, model 55 tysięcy dolarów, to następny halving może doprowadzić do cen gdzieś – i robię bardzo szeroki zakres, niektórzy ludzie tego nie lubią – ale gdzieś pomiędzy 100 tysięcy dolarów a 1 milionem dolarów – wskazał PlanB dodając, że jest pewny swej prognozy, chyba że jego model okaże się nieważny lub “Bitcoin umrze”.

Wzrost do 100 tysięcy dolarów zwiększyłby obecną wartość topowego cyfrowego aktywa o 490 proc. Aby osiągnąć 1 milion dolarów, Bitcoin musiałby wzrosnąć z kolei o 5800 proc.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że zmierzamy do tego zakresu 100 tys. USD – 1 mln USD (…) Więc tak, jestem bardzo optymistyczny – podsumował PlanB.

Kolejna hossa czai się za rogiem

Jeśli chodzi zaś o to, czy rynek kryptowalut osiągnął już dno, PlanB wskazuje z kolei, że Bitcoin zazwyczaj osiąga niedźwiedzie dno około 12-18 miesięcy po załamaniu z rekordowo wysokiego poziomu cenowego. Oznacza to, że dno może uformować w ciągu najbliższych miesięcy.

Bossa

– Dno rynku niedźwiedzia jest około roku, półtora roku po szczytach wszech czasów. I to jest również prawdą dzisiaj. Było to prawdą w 2019 roku, w 2015 roku, jest to również prawdą dzisiaj w 2022 roku. Ale od dna rynku niedźwiedzia, kiedy już uderzymy w dno, pójdzie w górę – przyznał dodając, że jedno może zostać osiągnięte dzisiaj. Albo w przyszłym miesiącu. A może za trzy miesiące.

– Ale to nadejdzie – przekonywał.

PlanB zwiększa ekspozycję na BTC

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż twórca bitcoinowego modelu Stock-to-Flow (S2F) uważa także, że najstarsza z walut wirtualnych ma przed sobą świetlaną przyszłość. Z tego właśnie powodu dokonał on niedawno trzeciej inwestycji w BTC. W momencie jego zakupu Bitcoin oscylował w okolicach 20 tysięcy dolarów.

PlanB ujawnił ponadto oś czasu swoich zakupów na przestrzeni lat. Wynika z niej, że każda z jego inwestycji kryptowalutowych miała miejsce w czasie, gdy na rynku panował pesymizm.

Po raz pierwszy zainwestował on w kryptowaluty w 2015 roku, kiedy wiodące cyfrowe aktywo było notowane po około 400 dolarów. Trzy lata później kupił więcej, gdy BTC stał na poziomie około 4000 dolarów. Jego trzecia inwestycja miała miejsce całkiem niedawno, gdy moneta była warta 20 000 dolarów.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułZbliża się tydzień ważnych danych, czy będzie jak u Hitchcocka?
Następny artykułCzy w przyszłym roku w Polsce może się zmienić ustawodawstwo dotyczące kryptowalut?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.