Naga MarketsBitcoin ma potencjał, by stać się nową walutą rezerwową świata – uważa były premier Kanady Stephen Harper. Zasugerował, że dolar USA może zacząć słabnąć.

  • Harper twierdzi, że BTC ma potencjał, by stać się nową walutą rezerwową świata.
  • Dodał też, że jest pewien, że banki centralne zaczną masowo projektować swoje cyfrowe waluty.

Bitcoin jako waluta rezerwowa

Harper twierdzi, że dolar może zacząć słabnąć, co będzie szansa dla np. bitcoina.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Trudno zrozumieć, jaka jest alternatywa dla dolara amerykańskiego jako głównej waluty rezerwowej na świecie. Oprócz złota, bitcoina, całego koszyka rzeczy […]. Myślę, że zobaczysz, że liczba rzeczy, których ludzie używają jako rezerw, wzrośnie, ale dolary amerykańskie nadal będą stanowiły większość tego wszystkiego – powiedział w czasie rozmowy z Cambridge House w czasie konferencji Vancouver Resource Investment Conference.

Dodał, że teoretycznie USD może zastąpić juan albo euro, ale jest to wątpliwe. W przypadku euro z powodu długoterminowej niepewności kursowej dot. tej waluty, a w kwestii juana „arbitralnych środków”, jakie chiński rząd podejmuje w odniesieniu do wartości swojej waluty.

CBDC

Dodał, że państwa zaczną mimo wszystko tworzyć swoje cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC), co może być jednak pewnym zagrożeniem dla obywateli.

– Ostatecznie, jeśli masz walutę cyfrową, a celem banku centralnego jest kontrolowanie inflacji oraz tworzenie stabilnej waluty i [wygenerowanie takich] cen, wówczas waluta cyfrowa jest po prostu pewną ewolucją rynku – powiedział Harper. – Ale jeśli [CBDC] jest częścią serii eksperymentów dotyczących roli banku centralnego… to akurat mnie martwi – dodał.

Warto dodać, że od czasu odejścia Harpera z urzędu szefa rządu, adopcja kryptowalut i blockchaina w jego kraju znacznie się rozwinęła. Od września 2020 r. Kanada ma np. pierwszą regulowaną giełdę kryptowalut. Według Timothy’ego Lane’a, wiceprezesa Bank of Canada, bank rozwija również swój projekt CBDC.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here