Naga MarketsProfesor ekonomii Siergiej Guriew powiedział Cointelegraph, w jaki sposób bitcoin może być wykorzystywany jako narzędzie do zwalczania reżimów autorytarnych.

  • Guriew jest jest znanym przeciwnikiem Władimira Putina.
  • Twierdzi, że BTC może pomóc pokonać autorytaryzmy. 
  • Chodzi o anonimowość kryptowaluty i to, że pomaga ona finansować demokratyczną opozycję.

Bitcoin vs. Putin

Siergiej Guriew to znany profesor ekonomii na paryskim Sciences Po, jednocześnie jest zagorzałym krytykiem Władimira Putina. Teraz powiedział portalowi Cointelegraph, w jaki sposób bitcoin może być wykorzystywany jako narzędzie do walki z autorytarnymi reżimami, mimo że nie ma „fundamentalnej wartości społecznej”.

Te artykuły również Cię zainteresują
W przeciwieństwie do walut fiducjarnych bitcoin nie jest wspierany przez żadną instytucję. Dlatego, według Guriewa, „bitcoin jest jedynie instrumentem spekulacyjnym bez żadnej podstawowej wartości”. Dodał, że kryptowaluta niczego nie produkuje. Nie jest jednak przez to bezwartościowa.

Bitcoin nie wytwarza nic o wartości dodanej –  powiedział. Jego wartość „zależy tylko od tego, czy wszystkie strony chętnie wykorzystają go jako środek wymiany”.

Guriew uznaje jednak, że w reżimach autorytarnych bitcoin może być wykorzystywany jako cenne narzędzie anonimowego wspierania opozycji.

Rosja uderzy w BTC?

Według Guriewa to właśnie anonimowość BTC i jego odporność na cenzurę są głównymi powodami, dla których Rosja zamierza ponoć uchwalić ustawę, która będzie tłumić rozwój walut cyfrowych w tym kraju.

– Anonimowe narzędzia do pozyskiwania funduszy, takie jak waluty cyfrowe, są wrogami państwa rosyjskiego – twierdzi ekonomista.

Już parę lat temu pojawiły się jednak plotki o tym, że Kreml myśli o emisji cyfrowego rubla. Projekt miał być jednak klasycznym CBDC – jedynie zdigitalizowanym odbiciem waluty fiat. Jak na razie pomysł nie został zrealizowany.

Z kolei sąsiadujące z Rosją Chiny prawdopodobnie jeszcze w tym roku wyemitują swojego cyfrowego juana.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here