Naga MarketsBitcoin mniej płynny od złota i S&P 500. BTC grożą zawirowania cenowe, twierdzi JPMorganSpadająca płynność rynku bitcoina zwiększa ryzyko nieprzewidywalnych wahań cen, uważają analitycy JPMorgan. Mniejsza płynność oznacza, że dostępna jest mniejsza ilość BTC, która chce zmienić ręce (właściciela) co może utrudniać przeprowadzenie transakcji kupna lub sprzedaży po interesujących inwestorów cenach.

  • Bitcoin jest mniej płynny niż rynek złota, czy też indeks S&P 500, zauważa analityk JPMorgan
  • Jego zdaniem relatywnie nieduża wartość transakcji kupna lub sprzedaży może zatrząść rynkiem BTC
  • Przykładem jest dynamiczna, ośmioprocentowa korekta spadkowa obserwowana podczas poniedziałkowej sesji

Bitcoin z niższą płynnością niż inne aktywa. BTC narażony na spore wahania

Płynność rynkowa jest obecnie znacznie niższa w przypadku bitcoina niż w przypadku złota czy S&P 500, co oznacza, że nawet niewielkie przepływy mogą mieć duży wpływ na cenę – napisał Nikolaos Panigirtzoglou z JPMorgan w piątkowej nocie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas gdy bitcoin wzrósł o ponad 300% od połowy października, liczba monet przechowywanych na adresach giełdowych spadła o 6,6% do 2,38 mln, zgodnie z danymi Glassnode. Ten niedobór płynności po stronie sprzedających został spotęgowany przez silny popyt instytucjonalny, co umożliwiło gwałtowny rajd cenowy do rekordowych poziomów ponad 58 tys. dol. w niedzielę.

Niska płynność jest również widoczna w średnim dziennym wolumenie rynku spot i futures bitcoina wynoszącym 10 miliardów dolarów, co stanowi zaledwie 10% z 100 miliardów dolarów w przypadku złota, według Panigirtzoglou. W związku z tym, stosunkowo niewiele dużych zleceń kupna lub sprzedaży może prowadzić do znaczących ruchów cenowych w obie strony.

Trzymiesięczna zrealizowana zmienność BTC, czyli poziom rzeczywistych wahań cen w ciągu ostatnich 90 dni, wyniosła w niedzielę 92%, najwięcej od 9 czerwca 2020 r., według Skew. Tymczasem trzymiesięczna zmienność implikowana, czyli oczekiwania inwestorów dotyczące wahań cen w ciągu najbliższych 90 dni, wyniosła 94%.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza dolar | eurusd | kurs kryptowaluty | jsw akcje | nasdaq 100 notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitcoin osiągnął kapitalizację rynkową wynosząca 1 bilion dolarów
Następny artykułFunt najdroższą, forint najtańszą walutą w ofercie Cinkciarz.pl. Kursy 28 walut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here