Naga MarketsBitcoin mining w Chinach do 2024 r. będzie odpowiadał za 14% światowego śladu węglowegoWedług badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym “Nature”, chiński przemysł wydobywczy bitcoin pozostawiony bez kontroli może wygenerować aż 130,5 miliona ton emisji dwutlenku węgla do 2024 roku. Według danych lotniczych z 2019 r. (ostatni rok, na który nie wpłynęły ograniczenia wywołane przez Covid-19) odpowiadałoby to około 14% rocznego światowego śladu węglowego związanego z lataniem.

  • Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu
  • Chiny będące gospodarką najmocniej zaangażowaną w wydobycie bitcoina powodują najsilniejsze zanieczyszczenie powietrza związane z kopaniem BTC
  • Do 2024 r. BTC mining w Chinach ma odpowiadać za 14% rocznego światowego śladu węglowego

Chiny zatruwają atmosferę bitcoinami

Badanie Nature zatytułowane “Ocena polityki w zakresie przepływów emisji dwutlenku węgla i zrównoważonego rozwoju operacji Bitcoin blockchain w Chinach”, prognozuje jak przemysł wydobywczy w Kraju Środka będzie wpływał na środowisko w przeciągu kolejnych kilku lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Badanie zostało opublikowane przez Shangronga Jianga – członka Uniwersytetu Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie. Wraz z zespołem sześciu innych naukowców stwierdza, że “rosnące zużycie energii i związane z tym emisje dwutlenku węgla w górnictwie BTC mogą potencjalnie podważyć globalne wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju.”

Gdyby wydobycie bitcoina w Chinach osiągnęło poziom przewidywany w badaniu, emisja dwutlenku węgla przekroczyłaby ślad węglowy krajów takich jak Czechy i Katar. Znalazłaby się również w pierwszej dziesiątce wśród 182 miast i 42 sektorów przemysłowych w Chinach.

Badanie zaleca odejście od tego, co jest opisywane jako “polityka podatku węglowego” w Chinach do regulacji lokalnych, które byłyby bardziej skutecznym środkiem ograniczania śladu węglowego BTC zdaniem naukowców.

– Górnicy potrzebują energii i podczas gdy źródła odnawialne są zwykle preferowane ze względu na długowieczność i niższe ceny, to jeśli węgiel jest jedyną opcją zapewnianą przez władze, jaki mają wybór? – pyta Jason Deane, analityk Quantum Economics.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Rosnące pragnienie bitcoina na energię

Badanie pokazuje, że bez interwencji polityczne roczne zużycie energii przez Bitcoin blockchain w Chinach ma osiągnąć szczyt 296 terawatogodzin (TWh) do 2024 roku – ponad dwukrotnie więcej niż całe obecne roczne zużycie energii przez sieć, według dzisiejszych szacunków.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge skonstruowali nawet specjalny indeks zużycia energii elektrycznej przez bitcoina, który śledzi zmiany trendów w tym zakresie.

Indeks zużycia energii elektrycznej przez Bitcoin na Uniwersytecie Cambridge. Źródło: Uniwersytet Cambridge

Obecnie szacowane roczne zużycie energii przez BTC wynosi 137 TWh, według indeksu Cambridge. Oznacza to, że bitcoina zjada więcej energii niż Argentyna. Co więcej, gdyby bitcoin był samodzielnym krajem, znalazłby się w pierwszej 30 państw pod względem zużycia energii.

Używając liczby TWh, możliwe jest oszacowanie rocznego śladu węglowego sieci i porównanie go z innymi, bardziej namacalnymi wpływami na światowy ślad węglowy. Ślad węglowy BTC – po uwzględnieniu odnawialnych źródeł energii – odpowiada 61 miliardom funtów spalonego węgla, średniemu rocznemu zużyciu energii elektrycznej w 9 milionach domów lub 138 miliardom mil przejechanych przez samochód osobowy.

Ale teraz problem się pogłębia – przynajmniej w Chinach, gdzie handel Bitcoinem jest zakazany, ale wydobycie jest nadal legane. Chiny zobowiązały się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r., ale według Deane’a z Quantum Economics, Kraj Środka “często publicznie podkreśla swoje zaangażowanie w realizację konkretnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla, jednocześnie szybko zwiększając swoją moc wytwórczą energii węglowej”.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here