Naga MarketsBitcoin manipulowany przez Elona Muska, twierdzi polska miliarderka z RPA
Elon Musk, prezes Tesli

Magda Wierzycka, jedna z najbogatszych kobiet w RPA i dyrektor generalny firmy Sygnia, powiedziała, że prezes Tesli Elon Musk prawdopodobnie zostałby prześwietlony przez władze w związku z niedawnymi zarzutami dotyczącymi jego manipulacji cenami kryptowalut – gdyby jego celem było jakiekolwiek inne aktywo niż bitcoin.

  • Magda Wierzycka zarządzająca Sygnia Asset Management zwiększyła wartość firmy w 10 lat z 2 do 162 mld dol.
  • Jest zdania, że Musk manipuluje bitcoinem i gdyby był to tradycyjny instrument finansowy, to dawno zostałby prześwietlony przez komisje nadzoru finansowego
  • Prezes Tesli odpowiedział na zarzuty na Twitterze, a swoim wpisem sprawił, że bitcoin ponownie silnie rósł

Elon Musk manipuluje aktywami, w tym bitcoinem przez Twittera

W wywiadzie z Brucem Whitfieldem na konferencji Money Show w zeszłym tygodniu, urodzona w 1969 roku w Gliwicach Wierzycka powiedziała, że ostatnia aktywność Muska w mediach społecznościowych dotycząca ceny bitcoina (BTC) powinna była uczynić go przedmiotem dochodzenia przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jej zdaniem stałoby się tak na pewno, gdyby bitcoin był na przykład tradycyjną spółką giełdową.SEC w przeszłości oskarżył dyrektora generalnego Tesli o oszustwo za wydawanie fałszywych i wprowadzających w błąd tweetów w 2018 roku, i podobno prowadził dochodzenie w sprawie jego pompujących cenę dogecoina (DOGE) wpisów na początku tego roku.

– Zmienność BTC, którą widzieliśmy, jest nieoczekiwanym efektem tego co nazwałabym manipulacją rynkową przez Elona Muska. Gdyby to się stało w przypadku spółki giełdowej, zostałby on zbadany i surowo ukarany przez SEC – powiedziała Wierzycka.

Według prezes Sygnia, Musk świadomie pompował cenę bitcoina (BTC) pisząc swoje tweety, w tym te wspominające o zakupie BTC przez Teslę za 1,5 miliarda dolarów, a następnie “sprzedał dużą część swojej ekspozycji na szczycie.” Publiczne oświadczenia Muska na temat BTC, jak również jego odwrócenie stanowiska w sprawie akceptacji kryptowaluty jako formy płatności stanowi manipulację ceną zdaniem polskiej przedsiębiorczyni.

Wielu krytykowało Muska za rzekome manipulowanie kursami BTC i innych kryptowalut, takich jak DOGE, poprzez jego wpisy na Twitterze i publiczne wystąpienie w Saturday Night Live – prezes Tesli pojawił się jako postać o nazwie “The Dogefather” i nazywał prześmiewczo token „przekrętem” na wizji. W zeszłym tygodniu wspomniał również o projekcie CumRocket (CUMMIES) w serii tweetów, które prawdopodobnie pchnęły cenę tokena w górę o 366%, z 0,06 do 0,28 dol.

Chociaż wielu traderów kryptowalutowych osiągnęło zyski inwestując w niektóre z projektów, które pompuje Musk, zarzuty dotyczące manipulacji ceną bitcoina są szczególnie niepokojące. Cena aktywów kryptowalutowych spadła o ponad 43% od osiągnięcia rekordowego poziomu 64 899 dol. w kwietniu i wynosi 36 870 dol. w momencie publikacji. Jednak cena BTC spadała w ramach korekty do poziomu 30 tys. dol.

– To, co widzieliśmy w przypadku BTC, to manipulacja ceną przez jedną bardzo potężną i wpływową osobę – podsumowała Wierzycka.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Elon Musk odpowiada Wierzyckiej i… pompuje cenę bitcoina

W odpowiedzi na wypowiedź polskiej przedsiębiorczyni z RPA, którą cytował portal Cointelegraph, Elon Musk zamieścił wpis na Twitterze, w którym stwierdzał, że oskarżenia są niedokładne. Jednocześnie informował, że jest gotowy ponownie zaakceptować płatności kryptowalutowe w Tesli jeżeli około 50% światowego górnictwa BTC przejdzie na odnawialną energię.

Swoim wpisem ponownie podbił cenę bitcoina (w niedzielę rosła o ponad 9%), czym niejako potwierdził słowa Wierzyckiej o swoim silnym wpływie na rynek kryptowaluty.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania ropy | dax 30 | s&p 500 kurs | kurs zl | prognoza dolara | dax forum | oncoarendi notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPoranek z rynkami – waluty, Bitcoin, surowce, DAX oraz metale 14.06.2021 [WIDEO]
Następny artykułDAX poprawia historyczne maksima, rynek uwierzył bankom centralnym
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here