Naga MarketsRoland Stadler, Senior Manager i Specjalista ds. Danych i Analityki w PwC Szwajcaria, twierdzi, że choć zasoby cyfrowe “wydają się podobne na pierwszy rzut oka”, po bliższym przyjrzeniu różnią się. Dzieli je na 3 podgrupy i analizuje ich szanse na przetrwanie na rynku. Przychylnie patrzy przy tym na główną kryptowalutę – Bitcoin.


Stadler dokonuje rozróżnienia między “cyfrowymi zasobami” a “walutami”. Jego zdaniem tylko niektóre z owych “zasobów” można uznać za waluty w “dosłownym znaczeniu tego słowa”. Dzieli też zasoby cyfrowe na trzy rodzaje: waluty takie jak Bitcoin (BTC), tokeny użyteczne i tokeny zabezpieczające.

3 podgrupy

Zdaniem Stadlera, waluty takie jak BTC są zarówno instrumentem płatniczym, jak i siecią płatności w równym stopniu. Można je przez to wykorzystać bez zaangażowania instytucji centralnej. Tokeny użyteczne są zaś “paliwem” do używania oprogramowania lub usługi. Stadler przytacza inteligentne kontrakty oparte na Ethereum, aby zilustrować różnicę między BTC i ETH. Mówi, że choć oba są wykorzystywane do spekulacji, “nie mogą być bardziej różne.”

Trzecia klasa aktywów cyfrowych, tokeny zabezpieczające, ma postać cyfrowych papierów wartościowych. Takich jak udziały w spółkach lub prawa do przyszłych zysków z projektu. Stadler twierdzi, że te tokeny mogą być “podchwytliwe” z punktu widzenia regulacji, ponieważ mogą podlegać tym samym wymogom prawnym, co oferta publiczna firmy.

Po zdefiniowaniu różnych rodzajów zasobów cyfrowych Stadler doszedł do wniosku, że cyfrowe aktywa walutowe są obecnie jedynymi użytecznymi, pomimo spekulacji na cyfrowych rynkach walutowych. Zdaniem Stadler BTC jest uważane za inwestycję długoterminową.

Podkreśla też zalety najstarszej kryptowaluty:

“Stabilność technologiczna odgrywa szczególnie ważną rolę. Priorytetem jest bezpieczeństwo i odporność na wpływy zewnętrzne poprzez konserwatywny rozwój technologiczny. Dzięki opłatom wynoszącym niewiele Bitcoin może przynieść znaczące korzyści pod względem kosztów w handlu międzynarodowym, gdzie tradycyjne transakcje płatnicze mogą wiązać się z bardzo wysokimi opłatami transakcyjnymi.”


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Ryzyko

Stadler zwraca uwagę na wysokie ryzyko niepowodzenia żetonów użyteczności i bezpieczeństwa. Dodaje, że mimo wielu dobrych projektów liczba oszustw pozostaje duża.

Na koniec Stadler podkreśla znaczenie BTC z perspektywy technologicznej, socjologicznej i ekonomicznej, wspominając również o możliwościach wprowadzenia innowacyjnych modeli biznesowych. Inteligentne kontrakty i tokenizacja rzeczywistych aktywów, według Stadlera, są w powijakach i będą miały pewien wpływ na świat biznesu w przyszłości. Jeśli chodzi o ICO, Stadler radzi “trzymać się z daleka”, ponieważ są to “głównie oszustwa, a nawet uczciwe projekty są tak małe, że rynek jest łatwo manipulowany”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here