Naga MarketsVanEck jest firmą zajmującą się zarządzaniem inwestycjami, mającą w swojej ofercie ETF-y oraz tradycyjne fundusze inwestycyjne. Wraz z firmą SolidX Management złożyła w amerykańskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosek o zatwierdzenie ETF na Bitcoina, wycofany we wrześniu, jednocześnie wypuszczając ETF dla klientów instytucjonalnych. Niedawno VanEck opublikował raport, w którym przedstawia korzyści płynące z umieszczenia Bitcoina w portfolio inwestycyjnym oraz stwierdza, iż ma on potencjał, by stać się cyfrowym złotem.


Zalety Bitcoina jako składnika portfela inwestycyjnego

Analitycy z VanEck zwracają uwagę na fakt, iż Bitcoin charakteryzuje się wartością pieniężną, podobnie jak złoto, kamienie szlachetne czy dzieła sztuki, gdyż ma ograniczoną podaż, jest trwały, posiada mocne elementy prywatności i jest aktywem na okaziciela.

Tym co przemawia na korzyść umieszczenia Bitcoina w portfolio inwestycyjnym jest m.in. współczynnik zapasów do przepływów (ilość danego surowca przechowywanego w ramach zapasów do jego ilości wytwarzanej w ciągu roku), który przemawia na korzyść BTC i wskazuje na potencjał wzrostowy – podobnie jak w przypadku złota czy srebra.

Bitcoin – wspołczynnik zapasów do przepływów oraz ograniczona jego podaż. Źródło: www.vaneck.com

Do wzrostu ceny BTC, według raportu, może przyczynić się jego ograniczona podaż, w tym w dużej mierze w związku z halvingiem (zmniejszanie nagrody za wydobycie nowych monet o 50% wbudowane w algorytm, występujące co ok. 4 lata). Historia pokazuje, że po każdym halvingu następował wzrost cen, zaś kolejny nastąpi już w maju przyszłego roku.

Zdaniem analityków z VanEck, Bitcoin jest bardzo dobrym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego oraz zwiększenie stosunku ryzyka do korzyści. Zwracają oni uwagę, iż w historycznym ujęciu BTC wypadał lepiej niż klasyczne aktywa, w tym główne indeksy. Ponadto wykazują na niską korelacją notowań Bitcoina w stosunku do tradycyjnych rynków, takich jak akcje, obligacje czy złoto.

Bitcoin a inne aktywa. Źródło: www.vaneck.com

Ostatnie wydarzenia przemawiają na korzyść BTC

Raport VanEck przywołuje korzystny bieg wydarzeń związanych z Bitcoinem. Wspomina m.in. fakt, iż stan Kolorado zwolnił kryptowaluty ze stanowych przepisów dot. papierów wartościowych, zaś stan Wyoming uznał kryptowaluty jako składnik majątkowy, umożliwiając tym samym by banki stały się powiernikami oraz tokenizację aktywów.

Innymi pozytywnymi wydarzeniami była zgoda regulatorów na obrót kontraktami terminowymi na Bitcoina rozliczanymi w fizycznej kryptowalucie, wejście na rynek profesjonalnych instytucji powierniczych, a także firm brokerskich umożliwiających handel na aktywach cyfrowych na rynku kasowym. Analitycy zwracają też uwagę na fakt, iż regulatorzy na całym świecie podejmują zdecydowane działania w związku z nieuczciwymi ICO czy niezarejestrowaną emisją tokenów.

Giełdy kryptowalutowe i rozwój technologii

O sile Bitcoina i innych aktywów cyfrowych świadczy także istnienie giełd kryptowalutowych o ustabilizowanej reputacji, a także duże obroty dzienne na BTC średnio 2 mld USD oraz to, że handel jest odpowiednio rozproszony, zaś nawet w przypadku ataków hakerskich giełdy są w stanie refundować użytkownikom straty (przykład Binance).  Zwiększająca się także  ilość transakcji w ramach sieci, średnio jest ich przeprowadzanych ok. 400 tys. dziennie.

Zwiększa się także dostęp do aktywów cyfrowych dla inwestorów detalicznych – raport oprócz giełd,  wymienia także takie platformy jak Robinhood oraz eToro. O dobrej kondycji BTC świadczą także pokaźne obroty na kontraktach futures notowanych na CME.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Autorzy wskazują również na aspekty techniczne Bitcoina. Widzą potencjał tkwiący w rozwoju łańcuchów bocznych (sidechains) oraz rozwoju Lightning Network – rozwiązania opartego na drugiej warstwie, pozwalającego na znaczne obniżenie kosztów transakcji oraz zwiększenie skalowalności. O sile sieci Bitcoina może także świadczyć fakt, że zaufała jej firma Microsoft, która pracuje nad zdecentralizowaną platformą do tożsamości online opartą na blockchainie Bitcoina.

Ryzyka związane z Bitcoinem

Analitycy wskazują także na ryzyka, z którymi muszą liczyć się osoby lub podmioty, które zdecydują się na umieszczenie Bitcoina w swoim portfelu inwestycyjnym. Są nimi m.in. ryzyko włamań do platform tradingowych, zmienność notowań, ryzyka kryptograficzne związane m.in. z rozwojem komputerów kwantowych czy też błędami w kodzie.  Zwracają także uwagę na fakt, iż mamy do czynienia z dość młodą technologią znajdującą się we wczesnej fazie rozwoju oraz na możliwe problemy z zarządzaniem, przetwarzaniem i weryfikacją płatności oraz potencjalne zagrożenie przejęcia głównego oprogramowania przez górników czy też deweloperów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here