Naga MarketsBitcoinMimo, iż Bitcoin istnieje już ponad 10 lat, to wciąż nie stał się on powszechnie stosowanym środkiem płatniczym. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywany jest bowiem jako instrument stricte spekulacyjny. Są też osoby, które inwestują w BTC traktując najstarszą z walut wirtualnych podobnie jak złoto, tj. jako narzędzie do przechowywania majątku. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, rozwiązanie to nie jest jednak darmowe.


Inflacja w BTC wynosi 2,1% rocznie

Tamas Blummer, który od roku 2012 jest niezależnym programistą BTC wskazuje, że koszt przechowywania bogactwa w BTC tradycyjnie nazywany jest “carry for other assets” i wynosi obecnie około 2,1% rocznie.

W swoim najnowszym wpisie na Medium zwraca on uwagę, że najbardziej oczywistym kosztem przechowywania majątku w BTC jest to, że wymaga on pewnej opłaty, aby przenieść coiny do i z portfela. Opłaty te uiszczone są przez osoby, które przenoszą swoje cyfrowe aktywa i są one proporcjonalne do wielkości bajtu przenoszonej transakcji, a nie do wartości nominalnej takiej transakcji.

– Ci, którzy kupują BTC za inną walutę, przyczyniają się do napływu kapitału do gospodarki bitcoin, a ci, którzy sprzedają, drenują jego kapitał. Efekt netto tych napływów i odpływów dominuje ruchy cen i ukrywa deterministyczne rozwodnienie spadku wartości – zauważa Blummer.

Zobacz także: Bitcoin zyskuje popularność! Milionerzy coraz chętniej inwestują w BTC

Wydobycie BTC wiąże się ze znacznymi kosztami. Górnicy pokrywają te koszty sprzedając co najmniej ułamek swojej produkcji. Jeśli obecna cena rynkowa nie jest wystarczająca do utrzymania produkcji, górnik wyłączy niektóre urządzenia w celu oszczędzania energii elektrycznej, co w naturalny sposób przełoży się na spadek trudności wydobycia. Jest to z pewnością nieprecyzyjny pomiar, ponieważ daje nam wskazówkę, kiedy górnik z najgorszym sprzętem i wyższymi cenami energii poddaje się. Liderzy w branży są prawdopodobnie nadal rentowni, a nawet dopingują takie działania, gdyż dają im one większy udział w rynku.

Tamas Blummer szacuje koszt wydobycia BTC na poziomie 3400 USD. Uwzględniając obecną cenę najstarszej z walut wirtualnych zakłada rentowność wydobycia na poziomie co najmniej 5 tys. USD.

Jak analizować rynek kryptowalut? – bezpłatny webinar już dziś o 20:00

– Oznacza to, że przy obecnym harmonogramie 12,5 BTC na blok, dzienny zysk z wydobycia wynosi ok. 9 mln USD. Zysk ten rozmywa majątek posiadaczy na dziennym poziomie 9 mln USD / 150,3 mld USD (limit rynkowy), czyli ok. 2,1% rocznie. Koszt przechowywania majątku w BTC wynosi zatem obecnie 2,1% rocznie plus koszt transakcji – pisze Blummer.

Idąc tym tokiem myślenia dojść można do wniosku, że koszty magazynowania znacznie spadną wraz z planowanym na przyszły rok zmniejszeniem o połowę nagrody za wydobycie, ponieważ obniży to rentowność górników.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMFW obniża prognozy światowego wzrostu przez wojnę handlową. Tak źle nie było od dekady
Następny artykułFunt odbijał po słowach Barniera (UE) budzących nadzieję co do porozumienia ws. Brexitu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here