Naga Markets
Mike McGlone, analityk Bloomberga

Trwająca od ponad roku kryptowalutowa zima sprawiła, że część osób straciło zaufanie do wirtualnych aktywów i zaczęło prognozować ich upadek. Inni z kolei niecierpliwie oczekują odbicia i powrotu notowań Bitcoina i jemu podobnych na ścieżkę wzrostów. Mike McGlone, starszy analityk ds. rynków towarowych w Bloomberg Intelligence wskazuje, iż kolejna hossa czai się tuż za rogiem. W jego ocenie, może ona bowiem pojawić się już w przyszłym roku.

Bitcoin wciąż lepszy od złota i S&P 500

Mike McGlone, starszy analityk ds. towarów w Bloomberg Intelligence dostrzega w swojej najnowszej analizie, że rynek kryptowalut skurczył się w tym roku o 1,3 biliona dolarów, co jest równowartością łącznego spadku kapitalizacji rynkowej Amazona i Google.

– To był jeden z najcięższych spadków w historii kryptowalut, jednak Bloomberg
Galaxy Crypto Index (BGCI) wciąż jest wyżej o około 200% od końca 2019 roku vs 20-60% w przypadku złota czy S&P 500 – wskazuje McGlone.

Źródło: Bloomberg Intelligence: Crypto Outlook

Fed wywołał falę odpływu

Dostrzega on ponadto, że kryptowaluty są na wczesnym etapie rozwoju i zaczną ponownie przewyższać stopy zwrotu osiągane przez tradycyjne aktywa już w przyszłym roku.

– Najbardziej agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed od lat 40 jest dobrym powodem dla makroekonomicznej fali odpływu (kapitału z rynku – red.), ale 2023 może zależeć od tego, które aktywa wyjdą na prowadzenie, gdy banki centralne zmienią nastawienie. Jeśli nie przejdą one na luzowanie, świat może przechylić się głębiej w recesję, co będzie miało reperkusje dla wszystkich ryzykownych aktywów. Nasz scenariusz bazowy zakłada wydłużony okres deflacji, w którym rynek kryptowalut, mierzony przez Bloomberg Galaxy Crypto Index, wychodzi na prowadzenie – wskazał McGlone w swojej analizie.

Swoją projekcję opiera on na analizie historycznej korelacji czołowej kryptowaluty ze stopami procentowymi w USA. Analityk dostrzega bowiem, że Bitcoin ma skłonność do osiągania dna krótko po tym, jak jednoroczny fed funds future pokazuje pivot do luzowania.

Źródło: Bloomberg Intelligence: Crypto Outlook

Bitcoin może spaść do 10 tys. USD

Nie zmienia to jednak faktu, iż w krótszej perspektywie dostrzega on ryzyko spadku BTC o kolejne 40 proc. do 10 tysięcy dolarów.

– Makroekonomiczny rynek niedźwiedzia może wywierać presję na BTC w kierunku 10 tysięcy dolarów i ETH w kierunku 1 tysiąca dolarów, ale te poziomy stanowią ekstremalne zniżki. Jesteśmy przekonani, że dwie najlepsze kryptowaluty wspierają się w ramach wydłużonych rynków byka, które mogą być tak nieuniknione do wznowienia, jak Fed przesuwający się w kierunku luzowania – wskazał.

Bossa

W jego ocenie, pewność zmniejszającej się podaży Bitcoina zapisana w jego kodzie oraz trajektorie wzrostowe w popycie i adopcji powinny zapewnić wzrost ceny BTC. Wynika to wprost z zasad ekonomii. Dostrzega on jednak, że podstawowym ryzykiem jest strona adopcyjna tego równania.

– Uważamy, że rok 2022 będzie postrzegany jako kolejna przeszkoda na drodze do rozpowszechnienia najważniejszego prawa własności cyfrowej na świecie. Bitcoin może spaść do 10 tysięcy dolarów, ale w ramach wydłużonej trajektorii wzrostowej może następnie powrócić do 40 tysięcy dolarów – przyznał McGlone.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułJak insiderzy handlują na GPW? W listopadzie to w 53% nabycia akcji!
Następny artykułBlok po 22 – 8 grudnia 2022: EUR/USD, Ropa Brent
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.