Naga MarketsBitcoinBitcoin lepiej reaguje na kryzys niż akcje czy złoto, twierdzi JP Morgan i jego struktura rynku okazała się lepiej reagować na trudną sytuację gospodarczą niż rynki walutowe, akcyjne i złota, jak wynika z badania analityków strategicznych JPMorgan. W nowym raporcie giganta bankowości inwestycyjnej badacze stwierdzili, że kryptowaluty mają przed sobą długie życie jako klasa aktywów.

  • Według raportu, Bitcoin i inne kryptowaluty poradziły sobie lepiej z kryzysem niż waluty, kruszce czy akcje.
  • JPMorgan świadczy obecnie usługi bankowe dla giełd kryptowalut jak Coinbase czy Gemini.
  • W 2017 roku CEO JPMorgan określił Bitcoina mianem “oszustwa”.

Bitcoin poradził sobie dobrze z kryzysem

JPMorgan w nowym raporcie pt. “Cryptocurrency takes its first stress test: Digital gold, pyrite, or something in between?” (“Kryptowaluty pod pierwszym stress testem: Cyfrowe złoto, piryt, czy może coś pomiędzy?”) twierdzi, że Bitcoin pod okiem analityków wygląda “raczej pozytywnie”.

Raport bierze pod lupę wiele kryptowalut, w tym BTC, oraz inne nowe rodzaje aktywów finansowych, po tym jak zanotowały one spadki w marcu wskutek wybuchu pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, który spowodował lockdown oraz liczne ograniczenia w gospodarce. Bitcoin z poziomu 10 tys. dol. za 1 BTC spadł do niemal 4 tys. dol., jednak jeszcze w kwietniu odzyskał lwią część spadków, a w maju niemal powrócił do poziomów sprzed pandemii.

Co więcej, nawet w trakcie tak dużych spadków jakie miały miejsce w marcu, wycena Bitcoina nie odbiegała od rzeczywistej wartości wewnętrznej.

JPMorgan w badaniu twierdzi, że Bitcoin lepiej reaguje na kryzys niż akcje czy złoto.
Notowania BTC/USD. Źródło: tradingview.com

– Choć bańka pękła tak dramatycznie, jak się pojawiła, to i tak Bitcoin rzadko notował wartości kursu poniżej kosztu produkcji, wliczając w to bardzo burzliwy okres, który miał miejsce w marcu. – stwierdzili analitycy JPMorgan.

Zobacz również: Bitcoin pierwszy raz od maja spadł poniżej 36 tys. zł

Badanie wykazało także, że Bitcoin zachowuje się bardziej jak środek spekulacyjny o charakterze podobnym do ryzykownych i zmiennych aktywów jak akcje, a nie środek wymiany albo lokata kapitału.

Choć Bitcoin zanotował największe spadki w płynności u szczytu kryzysu, te zakłócenia odwróciły się najszybciej ze wszystkich klas aktywów – dodali analitycy w badaniu. – Struktura rynkowa kryptowalut okazała się bardziej odporna na zmienność niż waluty, akcje, złoto i kruszce.

Badanie zaprezentowane przez JPMorgan jest tym bardziej ciekawe, że wpisuje się w niedawno obraną nową strategię globalnego banku inwestycyjnego, która jest nieco bardziej pozytywnie nastawiona na Bitcoina niż wcześniej.

W 2017 roku CEO JP Morgan, Jamie Dimon, określił Bitcoina jako “oszustwo”. Teraz, JPMorgan zaczął oferować usługi bankowe dla giełd kryptowalut takich jak Coinbase oraz Gemini.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here