Naga Marketsbitcoin kobietyNa naszym portalu prezentowaliśmy już nasze prognozy na rok 2020. Dziś jest zaś idealny dzień na podsumowanie obecnego, jeszcze trwającego roku. Jak fani kryptowalut będą wspominali ostatnie 12 miesięcy? Czy bitcoin zyskał w tym okresie nie tylko na poziomie kursu? Zapraszamy do lektury!

Bitcoin – kurs

Zaczniemy jednak od kursu. I tu trzeba stwierdzić, że cena BTC zachowywała się… różnie. Tak, wiemy, że to nic nowego w świecie kryptowalut.

Bitcoin przestał tak drastycznie tracić na wartości, jak obserwowaliśmy to w 2018 r. W odpowiedzi zaliczyliśmy nawet mini-bańkę, która wywindowała cenę nieco powyżej 10 000 USD. Później, w czasie końcówki roku, było już gorzej i kurs zaczął ponownie spadać. Dziś i tak znajduje się ok. 100 proc. wyżej niż równy rok temu, co musi uszczęśliwiać hodlerów. Niecierpliwi mogą czuć się jednak zawiedzeni.

Altcoiny

Każdy, kto zbytnio uwierzył z mniej znane altcoiny w 2017 r., musiał być zawiedziony przez cały ten rok. “Alty” nie zaliczyły swojego “sezonu”. Nadal rozwijają się te czołowe pokroju Ethereum czy XRP, ale niszowe dzieci ery ICO czeka chyba powolna śmierć. No chyba, że nowa, ewentualna bańka da im zastrzyk energii.

Libra

Tematem numer jeden w świecie kryptowalut była jednak Libra Facebooka. A właściwie dopiero plany jej powstania, które ogłoszono w czerwcu. Samo to wywołało lawinę, której chyba sam Mark Zuckerberg nie mógł się spodziewać. Projekt zaatakowali bez zastanowienia politycy i urzędnicy z USA i Unii Europejskiej. Chiny odpowiedziały swoim projektem. Ich zdigitalizowany juan ma ujrzeć światło dzienne jeszcze przed Librą.

Stowarzyszenie Libra, które ma zarządzać stablecoinem, także szybko zaczęło się rozlatywać – odeszło z niego np. MasterCard czy Visa.

Libra będzie jednak symbolem 2019 r. pod kątem tego, jak władze reagują na kryptowaluty (czy ogólnie cyfrowe waluty, które pozostają poza jej kontrolą) z potencjałem na globalny sukces.

Regulacje

Na tym polu nadal tkwimy w pewnym marazmie. Prezydent Chin ogłosił, że jego kraj będzie wspierał blockchaina, ale nie idą za tym jakieś przyjazne i jasne przepisy. To samo widać w przypadku Unii Europejskiej i zwłaszcza USA.

Stany Zjednoczone są najciekawszym przypadkiem. Były ojczyzną wielu dot-comów, zaś dziś podchodzą do blockchainowych startupów ze sporą dozą nieufności. Doszło nawet do tego, że Andrew Yang, walczący o bycie kandydatem na prezydenta z obozu Partii Demokratycznej, apelował o działania legislacyjne ws. kryptowalut i sieci bloków. Popiera go grupa kongresmenów. Bez skutków…

Tymczasem poznaliśmy zdanie nt. BTC Donalda Trumpa. I jest ono… złe. Prezydent USA kojarzy cyfrowe waluty z terrorystami i przestępcami.

Fundamenty

W tle z kolei rosły fundamenty rynku BTC. Znacznie podskoczyła liczba bitomatów. W listopadzie było ich już ponad 6000 na całym świecie. Rośnie też zainteresowanie firm blockchainem oraz stablecoinami – wystarczy wspomnieć o tym, że nawet JP Morgan, bank dość wrogi bitcoinowi, testuje swojego JPM Coina, własnego stablecoina.

Z kolei blockchain zyskuje realne zastosowanie na rynku i – zgodnie z badaniami, jakie przeprowadzano w 2019 r. – wielu managerów wierzy w to, że zyska on jeszcze na znaczeniu. Coraz więcej firm wdraża u siebie łańcuchy bloków i to mimo, że szał na kryptowaluty jest już dawno za nami.

Smartfony

Tak, warto wspomnieć też o blockchainowych smartfonach. Trend rozpoczęło HTC, które może pochwalić się już dwoma wariantami modelu Exodus, które mogą podobać się fanom kryptowalut i blockchaina. Ponadto na rynku powoli swojej niszy szuka Sirin Labs z Finney’em. Mamy też Samsunga, który także odważnie wszedł na rynek krypto z Galaxy S10.

Satoshi Nakamoto

Rok 2019 był więc udany, choć nadal nie wiemy, kim jest (był?) Satoshi Nakamoto. W ciągu ostatnich paru miesięcy poznaliśmy paru nowych kandydatów do tej roli, ale chyba nikt im nie uwierzył. I tak – Craig Wright nie zmienił zdania: to on stworzył BTC.

Kimkolwiek jest Nakamoto, jeśli tylko nadal żyje, z pewnością z niedowierzaniem obserwował, co działo się w 2019 r. z czymś, co zapoczątkował ponad dekadę temu…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here