Naga MarketsTaki komentarz padł wobec kryptowaluty nr 1 pod względem kapitalizacji rynkowej ze strony Delphi Digital – firmy z branży analitycznej, w związku z ponadprzeciętnymi wzrostami notowań bitcoina w ostatnich miesiącach, podczas gdy rynki akcyjne nadal „są pełne obaw”.


Bitcoin wymyka się spod kontroli

Analiza Delphi Digital oparta jest o wyniki z ostatnich czterech miesięcy i przywołuje jednocześnie słabe rezultaty innych aktywów o podwyższonym ryzyku. „Szczególnie ważne były ponadprzeciętne wyniki w maju w zestawieniu z powszechną słabością wielu innych klas aktywów” – czytamy w oświadczeniu firmy przytoczonym przez portal Next Web 3 czerwca 2019.

Te artykuły również Cię zainteresują
Generalnie inwestorzy wychodzą z bardziej ryzykownych pozycji na rzecz „aktywów uważanych za bezpieczną przystań, takich jak amerykańskie obligacje długoterminowe, co związane jest ze słabnącym sentymentem, jeśli chodzi o ogólnoświatowy wzrost gospodarczy w kontekście trwającej wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Bitcoin zdecydowanie przebił wynikami takie tradycyjne aktywa jak złoto, ropa naftowa czy japoński jen. Potwierdza to komentarz jednego z analityków Delphi Digital:

Wbrew temu, co pokazuje historia ostatnich lat, bitcoin nadal pozostaje odporny na trwającą wyprzedaż aktywów o podwyższonym ryzyku, przy czym wciąż obserwujemy trend wzrostowy, jeśli chodzi o zmienność rynku. Nadal jest zbyt wcześnie, by ogłosić zwycięstwo, jednak jak do tej pory zachowanie BTC niezmiennie pokazuje brak korelacji [z innymi aktywami z tej samej kategorii].

Zdaniem analityków tej firmy, nawet niewielka alokacja bitcoina na poziome 3% portfela aktywów, przyniosłaby ogólną stopę zwrotu na poziomie 12% w ujęciu ostatnich 3 lat.

Mamy klienta na 25% bitcoina w obiegu

Jak z kolei donosi Dadani Syndicate – firma specjalizująca się w inwestycjach w waluty cyfrowe, zgłosił się do niej klient, który zainteresowany był zakupem prawie 25% całej podaży bitcoina. Analityk brokera eToro, Mati Greenspan, tak odniósł się do możliwych skutków tego typu operacji: „Kupiec zainteresowany tak dużą pozycją popchnie cenę w górę, przez co koszt takiej akumulacji będzie jeszcze wyższy”.

Zobacz również: Michael Novogratz: Bitcoin będzie konsolidować, ale nie wykluczam dalszych wzrostów

Klient ten zapewne dysponuje większymi zasobami gotówki niż kwota 100 mln USD która, jak donosił Bloomberg, mogła dać początek rynkowi byka w bieżącym roku, gdy w dniu 2 kwietnia oparte na algorytmach boty złożyły zamówienie na 20 tys. BTC rozłożone na trzy giełdy: Coinbase, Kraken i Bitstamp.

Chiny – popyt bez dna, winne załamanie rozmów handlowych

Jednym wielkim klientem, który zakupi bitcoina w każdej ilości są Chińczycy. Pomimo wprowadzenia we wrześniu 2017 roku przez rząd całkowitego zakazu handlu walutami cyfrowymi, co skutkowało zamknięciem wszystkich giełd w Chinach kontynentalnych, inwestorzy z tego kraju nadal nabywają BTC i inne kryptowaluty poprzez rachunki zagraniczne. Potwierdza to w swoim komentarzu Scott Freeman, CEO giełdy kryptowalutowej C2CX, która wcześniej prowadziła działalność w Chinach.

„Żadna z giełd, które wcześniej miały siedzibę w Chinach nie zaprzestała prowadzenia działalności. Po postu przeniosły one swoje serwery za granicę. Jedyną zmianą jest to, że środki będą wpłacane i wypłacane w ramach waluty lokalnej poprzez transakcje P2P zamiast za pośrednictwem bezpośrednich wpłat.”

Z twierdzeniem, że trwająca wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami ma wpływ na ostatnie wyceny Bitcoina, zgadza się Barry Silbert – założyciel i CEO Digital Currency Group, który w tweecie z 13 maja uważa, że nastąpiła „Ucieczka do [przystani] bezpieczeństwa jaką jest bitcoin”.

Podczas gdy chiński juan i rynki akcyjne zaliczały ostry zjazd w dół na wieść o niepowodzeniu rozmów amerykańsko-chińskich, notowania bitcoina poszybowały na północ o 36%, z 6.130 do 8.300 USD. Silbert wyciąga podobne wnioski co wspomniany wcześniej Delphi Digital, uznając bitcoina za aktywo, które nie jest skorelowane z resztą systemu finansowego i jego notowania w trudnych z finansowo-politycznego punktu widzenia momentach udowadniają, że jest dobrym zabezpieczeniem:

„Jeśli przeanalizujemy okres ostatnich pięciu lat – gdy doszło do brexitu, cena bitcoina poszła w górę, gdy miał miejsce grexit, bitcoin poszedł w górę … [obecnie] na pewno ciekawym zjawiskiem jest przyspieszony wzrost notowań bitcoina [..] gdy doszło do załamania rozmów handlowych.”

Podobne wnioski wysnuwa Dovey Wan, partner w firmie z branży venture capital Primitive Ventures, który w tweecie z 14 maja zauważa, że podczas gdy wartości juana do dolara spadała, bitcoin zaliczał mocne wzrosty.

Warto wiedzieć: Nowy ranking kryptowalut Chin – EOS lideremConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here