Naga MarketsBitcoinZłoto jest tradycyjnie jednym z najpopularniejszych aktywów wśród inwestorów. Istnieją różne cechy, które sprawiają, że żółty kruszec jest dobrym środkiem przechowywania wartości, takie jak ograniczona ilość na świecie, trwałość, namacalność i wartość niezależna od innych aktywów. Jednak w ciągu ostatniej dekady Bitcoin zyskał popularność z wielu podobnych powodów. Chociaż BTC nie przyćmił całkowicie złota, tej jesieni kilku inwestorów zwróciło się ku najpopularniejszej kryptowalucie i zaświadczyło, że ma ona przewagę nad złotem. Tymczasem Bitcoin wzrasta drugą sesję z rzędu oscylując niedaleko historycznego szczytu w okolicach 19230 USD.

  • Bitcoin będzie coraz mocniej konkurował ze złotem ze względu na popularność wśród milenialsów
  • BTC ma niewielką korelację z innymi aktywami. Może wyprzeć złoto
  • Cała podaż złota jest warta około 9 bln dolarów, czyli 40 razy więcej niż kapitalizacja rynkowa Bitcoina

Inwestorzy preferują Bitcoina – JP Morgan

6 listopada zespół ds. strategii rynków globalnych JP Morgan opublikował dokument omawiający zachowania inwestorów instytucjonalnych. Informuje, że Bitcoin radzi sobie lepiej niż bardziej tradycyjna alternatywa: ETF na złoto.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż w grę może wchodzić wiele czynników, JP Morgan sugeruje, że aprobaty firm takich jak PayPal – które niedawno wprowadziły handel kryptograficzny – mogły zwiększyć popyt na Bitcoina.

Bank inwestycyjny stwierdził również w październiku, że Bitcoin będzie bardziej intensywnie konkurował ze złotem ze względu na swoją popularność wśród milenialsów, grupy, która według banku stanie się „coraz ważniejszym składnikiem wszechświata inwestorów”.

BTC to bezpieczna przystań – Anthony Pompliano

Anthony Pompliano, założyciel Morgan Creek Digital, twierdzi, że Bitcoin radził sobie dobrze jako aktywo „bezpiecznej przystani” podczas marcowego krachu na giełdzie. Dodał, że Bitcoin „przewyższał akcje, obligacje, złoto, ropę i prawie wszystko inne” w tamtym czasie.

Kiedy Pompliano złożył oświadczenie 26 października, Bitcoin wykazał wtedy roczne zwroty w wysokości 83%. Z kolei złoto 24%, a indeks S&P 500 „zaledwie” 6%.

Pompliano twierdzi, że cena Bitcoina ma niewielką korelację z innymi aktywami. Przyznaje jednak, że wszystkie aktywa zostały tymczasowo skorelowane podczas marcowego krachu na rynku, dodając, że w przypadku kryzysu płynności „wszystkie korelacje aktywów dążą do 1”.

BTC jest mniej ryzykowny niż złoto – MicroStrategy

Litecoin LTC Bitcoin BTC dolar USD złoto XAUMichael Saylor, CEO firmy Business Intelligence MicroStrategy, oświadczył, że Bitcoin może wyprzeć złoto. 10 listopada Saylor stwierdził, że Bitcoin i złoto to „podobne i uzupełniające się inwestycje”. Bardziej optymistycznie dodał, że „kiedy Bitcoin wyłoni się z legowiska, pierwszą rzeczą, jaką zje, będzie Królestwo Złota”.

Warto jednak pamiętać, że Saylor ma dobry powód, by promować Bitcoina zamiast złota. Jego MicroStrategy zainwestowało 450 milionów dolarów w Bitcoina, czyniąc go głównym zasobem rezerwowym firmy.

Dodatkowo pod koniec października Saylor stwierdził, że jego firma zainwestowała w Bitcoina, ponieważ jest „całkiem pewna, że ​ jest mniej ryzykowny niż trzymanie złota”. Zauważył również, że niedobór Bitcoina i jego ochrona przed inflacją były czynnikami wpływającymi na decyzję MicroStrategy o inwestycji.

Czy Bitcoin naprawdę wyprze złoto?

Chociaż Bitcoin jest obiecującym aktywem, nie jest całkowicie dostępny dla inwestorów instytucjonalnych. Istnieje co najmniej 75 znaczących funduszy ETF i akcji na złoto, ale jest zaledwie kilka odpowiedników dla BTC. Jak dotąd żaden regulator nie zatwierdził ETF Bitcoina. Istnieje tylko kilka znaczących narzędzi inwestycyjnych w najpopularniejszą kryptowalutę, takich jak kontrakty futures na Bitcoin Bakkt i CME, Bitcoin Trust Grayscale i różne akcje firm zajmujących się wydobyciem kryptowalut.

Złoto ma również znacznie większą kapitalizację rynkową niż Bitcoin. Cała podaż złota jest warta około 9 bilionów dolarów, czyli 40 razy więcej niż kapitalizacja rynkowa Bitcoina.

Wreszcie, mimo że niektórzy inwestorzy uznali swoje inwestycje w Bitcoina za udane, nie jest on pozbawiony ryzyka. Ceny BTC są bardzo zmienne z roku na rok. Powody, dla których osiągnął dobre wyniki w 2020 roku, nie są do końca jasne, a inwestorzy nie mogą polegać na tym, że będzie zachowywał się podobnie w przyszłości.

Te czynniki powodują, że inwestorzy prawdopodobnie nie odwrócą się zbyt szybko od złota. Jednak na dłuższą metę Bitcoin może naprawdę udowodnić, że jest to inwestycja na równi ze złotem pod względem wiarygodności i wartości.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
Kurs BTCUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here