Naga MarketsFlaga rosjiBank Rosji jest zdania, że kryptowaluty w tym bitcoin powinny być ostatecznie zakazane w jego kraju. Ważny lokalny polityk, Anatolij Aksakov, przewodniczący Państwowej Komisji Dumy ds. Rynku Finansowego, uważa jednak, że taki ban jest trudny do realizacji.

Aksakov rozmawiał z lokalnymi mediami nt. kryptowalut. Powiedział:„W projekcie ustawy o [cyfrowych aktywach finansowych] instrumenty te [tj. kryptowaluty] były zakazane. W związku z tym równolegle przygotowywano inne przepisy; [miały one] na celu wprowadzenie odpowiedzialności za prowadzenie handlu kryptowalutami na terytorium Federacji Rosyjskiej. Podczas gdy wszystko to jest negocjowane od dłuższego czasu, egzekwowanie takiego prawa jest trudne. Być może jest to jeden z powodów, dla których dotychczas ustawy te nie zostały ukończone.”

Bitcoin trudny do zakazania

Polityk podkreślił, że wprowadzenie takowego banu mogłoby jedynie wpłynąć na obywateli, którzy przestrzegają prawa – oni trzymaliby się z dala od bitcoina i innych kryptowalut. Jednak jego zdaniem zatwardziali zwolennicy takich płatności nie zrezygnują z nich, bowiem władze i tak nie będą potrafiły w prosty sposób udowodnić im, że posiadają np. BTC. Sprawę utrudnia do tego brak jasnych przepisów i definicji:

„W Rosji zakazane są substytuty pieniędzy. Jak dotąd nie ma jasnej definicji [, która mówi], że kryptowaluta jest substytutem pieniądza. Rubel jest jedynym środkiem płatniczym, ale stosuje się również [inne waluty]. Dlatego wszystkie te kwestie wymagają definicji prawnej, aby organy ścigania mogły wykonywać swoją pracę. Czy to substytut pieniądza? Czy jest to waluta cyfrowa?”

Los bitcoina w Rosji

Jaki będzie dalszy los bitcoina i kryptowalut w Rosji? Nie wiadomo. Obserwując tamtejszą scenę polityczną można dojść do wniosku, że dzieli się ona na zwolenników cyfrowych walut i ich przeciwników. Od ponad dwóch lat pojawia się także temat KryptoRubla – cyfrowej wersji waluty fiat kraju. Jak na razie jednak nic nie wskazuje na to, by Kreml dał zielone światło temu projektowi. Możliwe, że zmieni się to po emisji cyfrowego juana w Chinach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here