Naga MarketsPandemia koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziła do powstania koronabessy czyli panicznej wyprzedaży aktywów uważanych za bardziej ryzykowne. Zauważalne spadki dostrzec można było między innymi na rynku akcji. Jeszcze kilka miesięcy temu wiele osób wskazywało, że największym beneficjentem nadchodzącego wówczas (trwającego obecnie) kryzysu będzie Bitcoin. W praktyce jednak zaliczył on ponadprzeciętną deprecjację a wzrosty dostrzec można było na notowaniach walut fiducjarnych z dolarem amerykańskim na czele.


Bitcoin lepszy niż złoto?

Analityk Willy Woo opublikował wykres porównujący wyniki S&P 500, złota i Bitcoina w ciągu ostatnich pięciu lat. Podczas gdy niezwykły wzrost wartości BTC w tym czasie jest dobrze znany, porównanie to pokazuje, że niedawny spadek wartości kryptowaluty jest znacznie mniej znaczący w tym okresie czasu.

Warto tu jednak zwrócić uwagę na swego rodzaju manipulację danymi. Otóż w kontekście S&P500 i złota analityk wziął pod uwagę zasięg spadków od szczytów z danego okresu, podczas gdy w przypadku BTC uwzględnił jedynie zasięg ostatniego impulsu. Licząc od szczytów z grudnia 2017 roku, cena BTC osunęła się bowiem o ponad 80% a nie jak się to wskazuje (50%).

Nie zmienia to jednak faktu, iż uwzględniając stopę zwrotu z inwestycji możliwą do osiągnięcia na przestrzeni ostatnich 5 lat (od 6 kwietnia 2015 r. do 6 kwietnia 2020 r.) na BTC można było zarobić 2634%. Cena złota wzrosła w tym czasie natomiast jedynie o 26,34% a wartość indeksu S&P500 o 20,4%.

Zobacz także: Cena BTC może wzrosnąć do 250 tys. USD – uważa Willy Woo

Okazuje się więc, że mimo nie do końca uczciwego przedstawienia sytuacji, Willy Woo ma rację, że w kontekście 5 ostatnich lat BTC dał zarobić o wiele więcej niż złoto czy Wall Street.

Kryptowaluty są ryzykowne, ale technicznie solidne

Krytycy Bitcoina zazwyczaj twierdzą, że kryptowaluta nie ma solidnych podstaw ani wartości wewnętrznej, a jej wycena zyskuje tylko dzięki zainteresowaniu inwestorów. Twierdzenie to jest prawdziwe tylko do pewnego stopnia, ponieważ Bitcoin również zyskuje na wartości poprzez swoją użyteczność. Architektura Blockchain umożliwia bowiem wysyłanie BTC w dowolne miejsce na świecie bez scentralizowanych pośredników. Może być również przechowywany w bardzo bezpieczny sposób tylko dzięki kryptografii. To właśnie te cechy tworzą przypadki użycia, które nie są jeszcze dopasowane do tradycyjnych zasobów.

Mówiąc prościej, BTC i inne platformy typu blockchain tworzą nową klasę zasobów, która coraz częściej sprawdza się w rzeczywistych zastosowaniach. Nawet najbardziej zagorzali krytycy Bitcoin’a dostrzegają teraz, że technologia rozproszonych ksiąg rachunkowych działa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułŁącznie ponad 325 tys. chętnych na zakup 5 gier – podaje Movie Games
Następny artykułWIG20 tracił w marcu 14,5%, a NewConnect był świadkiem prawdziwej koronahossy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here