Bitcoin ma być konkurentem dla złota, jak stwierdził główny ekonomista CME Group, Bluford Putnam. Jego zdaniem, rywalizacja tych dwóch aktywów ma być kluczowa w obliczu zdolności do zabezpieczania przed inflacją. Ekspert wspomniał także o tym, że metale szlachetne straciły w ostatnim czasie część ze swoich cennych cen.
- CME Group Inc. jest firmą obsługującą największą na świecie giełdę finansową instrumentów pochodnych
- Właśnie tam notowane są główne kontrakty surowce, m.in. na złoto, srebro czy ropę
Bitcoin będzie konkurentem złota? Tak sądzi ekonomista CME Group
– Złoto zdaje się mieć rosnącego konkurenta w postaci Bitcoina – stwierdził Putnam w rozmowie dla Bloomberg opublikowanej we wtorek.
Te artykuły również Cię zainteresują
Podaż złota nie jest tak jasno zdefiniowana jak Bitcoina. W przypadku kryptowaluty, wiadomo, że maksymalny limit wydobywanych BTC to 21 mln monet, a przyrost nowych coinów jest stabilny i zaplanowany. Zdaniem Putnama to cenna cecha Bitcoina, choć warto także pamiętać o wysokiej zmienności.
– Przypominam o ostrożności, ograniczona podaż nie oznacza mniejszej zmienności – wyjaśnił ekonomista CME. – Właściwie, może to oznaczać coś dokładnie odwrotnego.
– Gdy podaż jest względnie nieelastyczna, dynamika zmiennych układów popytu może mieć bardzo duży i gwałtowny wpływ na ceny. Zachowanie Bitcoina podkreśliło te kwestię. – zauważył Putnam.
Ekonomista CME Group zwrócił także uwagę na fakt, że złoto może tracić część ze swoich najważniejszych atutów.
– Zauważyliśmy także, że złoto może tracić swoje znaczenie jako zabezpieczenie przeciwko ryzyku politycznemu. – stwierdził Putnam. – W okresie od 2017 do 2020 roku, przeważające wzrosty oraz sporadyczne spadki ceny złota był w gruncie rzeczy dokładnie powiązane ze zmianami polityki Rezerwy Federalnej, niż raczej z czymkolwiek innym.
Zobacz również: Tesla ma się czego bać. Apple bliski umowy z Hyundaiem dot. nowego pojazdu
Jego zdaniem, pojawiająca się korelacja kursu złota z zachowaniem rynków giełdowych również może oznaczać zmianę paradygmatu kruszcu jako zabezpieczenia przed trudnymi czasami.
– Skoro aktywa giełdowe reagowały na te samą siłę (politykę Fed, przyp. red.), zależność między złotem a giełdą zaczęła być coraz bliższa, a to obniża korzystne cechy złota jako aktywa safe-haven – stwierdził Putnam.
Autor poleca również:
- Alphabet zaprezentował świetne wyniki finansowe za IV kw. 2020 r.
- Cena ropy WTI na rocznych szczytach. Pomogły kurczące się rezerwy w USA
- Jeff Bezos ustępuje z fotelu CEO Amazona. Spektakularny wzrost zysku spółki