Naga Markets

Bitcoin jest gotowy na 100 tys. dol.  Co mówią insiderzy rynku kryptowalut?Tylko od początku roku cena Bitcoina wzrosła już o prawie 70%, a pogłębiająca się słabość dolara doprowadziła do kolejnego testu kluczowej dla dalszych notowań bariery 28 tys. dol. To jednak nie koniec, gdyż zapytani przez CNBC insiderzy są zgodni, że w 2023 r. największa na świecie kryptowaluta może osiągnąć nowe szczyty, a Marshall Beard, główny strateg w amerykańskiej giełdzie kryptowalutowej Gemini stwierdził, że poziom 100 tys. dol. może być kwestią czasu oraz rynkowego sentymentu.

  • Bitcoin bezbłędnie poradził sobie ze stress testem, wynikającym z upadku kilku amerykańskich banków
  • Krytpowaluta kontynuuje swój rajd, korzystając z dalszej wyprzedaży dolara amerykańskiego 
  • Insiderzy rynku mają nadzieję ujrzeć w tym roku nowy rekord BTC, w czym powinien pomóc pivot amerykańskiej Rezerwy Federalnej
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Bitcoin znów mierzy wysoko

Mimo upadku Silicon Valley Bank  cena Bitcoina kontynuuje zapoczątkowany w grudniu rajd, rosnąc od początku marca o przeszło 40%. Zdaje się, że po wczorajszej decyzji FOMC oraz wystąpieniu szefa Rezerwy Federalnej Jerome Powella większość zagrożeń dla sektora krytptowalut przynajmniej chwilowo zniknęło, a słabość amerykańskiej waluty pompuje cenę BTC powyżej oporu 28 500 dol., którego przełamanie może oznaczać rajd w kierunku psychologicznej bariery 30 000 dol.Warto dodać, że cena głównej kryptowaluty odbiła się niedawno od 23,6 zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej rozpoczętej 10 marca oraz średnich SMA100 i SMA200. Wznowiła tym samym bycze momentum i testuje poprzedni opór w okolicach 28 500 USD.

Notowania BTC/USD Źródło: TradingView
Notowania BTC/USD Źródło: TradingView

Insiderzy zapytani przez CNBC są zatem zgodni, że  Bitcoin powoli staje się “cyfrowym złotem”, które zachowa wartość niezależnie od zawirowań rynku, co udowodnił kryzys bankowy.

Podobnie, jak w przypadku złota, największym zagrożeniem dla BTC są wysokie stopy procentowe, jednak te na skutek ostatniego wystąpienia Powella powinny osiągać właśnie swoje wyżyny, a rynek spodziewa się, że już w maju może dojść do długo wyczekiwanej pauzy.

Insiderzy są przekonani, że koincydencja między strachem w systemie bankowym, zbliżającym się końcem podwyżek stóp proc. oraz rajdem Bitcoina nie jest przypadkowa. Według ich obserwacji Bitcoin oferuje alternatywę dla tradycyjnego systemu bankowego jako miejsce, w którym ludzie mogą bezpiecznie trzymać swoje pieniądze, bez obaw o inflację, czy niespodziewane interwencje banków centralnych.

Zobacz również: Rynki są efektywne. I tak ich nie pokonasz, twierdzi doktor Wojciech Świder

– Myślę, że rajd BTC można wytłumaczyć mówiąc, że ludzie dostali bzika na punkcie systemu bankowego – powiedział w wywiadzie podczas Paris Blockchain Week dla CNBC Oliver Linch, dyrektor generalny Bittrex Global.

Nowe ATH BTC i 100 tys. dol na horyzoncie

Wraz z kolejną falą wyprzedaży dolara odżyła dyskusja, jak wysoko tym razem powędruje cena BTC. Aktualnei zyskuje ona w ślad za lepszym zachowaniem indeksów z Wall Street i to pomimo ujawnienia informacji o śledztwie w sprawie Justina Suna, twórcy blockchainu Tron oraz kolejnych karach dla znanych celebrytów, którzy promowali jego kryptowalutę.

Dodatkowo największa w USA giełda crypto, Coinbase otrzymała tzw. powiadomienie Wells świadczące o możliwej egzekucji i zidentyfikowanych przez SEC nieprawidłowościach odnośnie oferowanych aktywów i usług w platformie.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

SEC w dalszym ciągu utrzymuje, że wszystkie kryptowaluty poza Bitcoinem są papierami wartościowymi, natomiast giełda Coinbase jest innego zdania i zapowiada konfrontację z regulatorem w sądzie.

Wydaje się zatem, że rynek przywykł do złych wiadomości i niechętnie je dyskontuje, podczas gdy każda pozytywna wieść przyjmowana jest z ogromnym entuzjazmem.

Warto zauważyć, że obecne tempo wzrostu jest najszybsze od ponad 4 lat i wskazuje na fundamentalne zmiany w podejściu do kryptowalut po upadku 4 amerykańskich banków.

– Momentum jest napędzane przez płynność, ponieważ Bitcoin jest alternatywnym nośnikiem płynności – komentował Markus Thielson, szef badań i strategii w firmie Matrixport, zajmującej się usługami finansowymi w zakresie aktywów cyfrowych.

Oczekuje on, że Bitcoin może do końca roku osiągnąć nawet 100 tys dol., ponieważ wraz ze wznowionym dodrukiem, płynność z banków centralnych znajdzie drogę do aktywów kryptowalutowych, podobnie jak to miało miejsce w 2021 roku, kiedy BTC osiągnął rekordowe wartości.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułBitcoin ponownie testuje 9 miesięczne szczyty. Słabość dolara przełamie impas?
Następny artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 23 marca 2023 r.
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.