Naga MarketsNouriel Roubini profesor z Nowego JorkuZa nami jeden z najkrwawszych okresów w historii rynku kryptowalut. W trakcie zaledwie 10 dni miedzy 10 a 19 maja br. cena BTC osunęła się bowiem o niemal 30 tysięcy dolarów, co stanowiło blisko 50 proc. Mimo, że od tego czasu jego kurs wzrósł już o 30 proc. to znany ze swojego sceptycznego podejścia do kryptowalut Nouriel Roubini przyznał, że  bitcoin nie jest walutą ani aktywem finansowym, ale “wygląda jak bańka”.

Znany profesor ekonomii, Nouriel Roubini uważa, że wartość fundamentalna bitcoina wynosi okrągłe zero, ponieważ nie przynosi on żadnych zysków, jak np. spółki, ani nie jest użyteczny jak np. gotówka. W związku z tym nie ma sposobu, aby bitcoin osiągnął fundamentalną wartość.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Aktywa mają pewien przepływ pieniężny lub użyteczność, która może być wykorzystana do określenia ich wartości fundamentalnej. Akcje zapewniają dywidendy, które mogą być zdyskontowane, aby uzyskać wycenę. Obligacje zapewniają kupon, pożyczki zapewniają odsetki, a nieruchomości zapewniają czynsz lub usługi mieszkaniowe. Towary takie jak ropa naftowa i miedź mogą być wykorzystywane bezpośrednio na różne sposoby. A złoto jest wykorzystywane w przemyśle, jubilerstwie i historycznie było stabilnym magazynem wartości przed różnymi rodzajami ryzyka, w tym inflacją, osłabieniem waluty, kryzysem finansowym oraz ryzykiem politycznym i geopolitycznym. Bitcoin i inne kryptowaluty nie mają dochodu ani użyteczności, więc nie ma sposobu, aby osiągnęły fundamentalną wartość – przyznał.

W wywiadzie dla Goldman Sachs Group odrzucił on pomysł, że bitcoin i inne kryptowaluty są alternatywą dla innych instrumentów jako zabezpieczenie przed inflacją. W rzeczywistości, Roubini argumentował, że kryptowaluty nie są żadnym rodzajem waluty lub aktywów w ogóle.

Odrzucił on także pomysł, że kryptowaluty reprezentują nową formę waluty, argumentując, że nie spełniają one czterech kryteriów: nie służą jako jednostka rozliczeniowa, środek płatniczy, stabilny magazyn wartości i nie działają jako punkt odniesienia do porównywania wartości podobnych instrumentów finansowych.

– Bitcoin nie jest nawet wiarygodnym zabezpieczeniem przed ryzykiem, nie mówiąc już o szokach inflacyjnych. W rzeczywistości jest wysoce procykliczny… W trudnych czasach aktywa kryptowalutowe nie rosną; upadają – przyznał żartując dalej, że nawet Flintstonowie mieli bardziej wyrafinowany system, wykorzystując muszlę jako pojedynczego punkt odniesienia do porównywania cen różnych towarów.

Dla Roubiniego, gwałtowny wzrost cen kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat ma znamiona bańki spekulacyjnej.

– Bańka występuje, gdy cena czegoś jest znacznie powyżej jego wartości fundamentalnej. Ale nie możemy nawet określić wartości fundamentalnej tych kryptowalut, a mimo to ich ceny dramatycznie wzrosły. W tym sensie wygląda to dla mnie jak bańka – powiedział.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje biomed lublin | kurs funta online | kurs playway | lotos akcje cena | notowania euro | bitcoin wiadomości | notowania orlen | ropa prognozy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDAX 30 rośnie o prawie 1 procent, optymizm nie opuszcza inwestorów
Następny artykułAkcjonariusze CD Projektu zdecydowali o wypłacie 5 zł dywidendy na akcję za 2020
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here