Naga MarketsMoneta BTC leżąca na dolarze amerykańskimDokładnie rok temu Bitcoin wyceniany był na niemal identycznym poziomie do obecnego. Wówczas byliśmy jednak na początku niezwykle dynamicznego trendu wzrostowego, który swoje prawdziwe oblicze pokazał dopiero na przestrzeni listopada i grudnia 2017 r. Wówczas wielu analityków sugerowało, że kryptowaluty nigdy nie zastąpią tradycyjnych form płatności, gdyż cechuje je zbyt duża zmienność, przez którą ograniczą się one jedynie do instrumentów stricte spekulacyjnych. Okazuje się jednak, że po roku, gdy cena BTC ponownie wróciła w okolice 6000-6500 USD, zmienność na tym rynku znacząco zmalała i rzec by można, że doszło do swego rodzaju stabilizacji.

Bitcoin bardziej stabilny niż Wall Street

Niezwykle interesująco wygląda szczególnie sytuacja, którą zaobserwować mogliśmy w trzecim kwartale br., kiedy to, Wall Street doświadczyło październikowej niestabilności. W tym samym czasie, cena BTC ustabilizowała się w okolicy 6500 USD. Pewną stagnację dostrzec można również na wielu innych wirtualnych aktywach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nasdaq

Okazuje się zatem, że uważane za bardziej ryzykowne aktywa cyfrowe były tak na prawdę bardziej stabilne niż akcje czy amerykańskie indeksy giełdowe, które powszechnie uważane są za dobre, stare rynki finansowe. Tym razem okazały się one jednak bardzo wrażliwe na rosnące stopy procentowe, manipulacje Fed, wojny handlowe, taryfy, a nawet sytuację we Włoszech i niepewność związaną z Brexitem.

Żyjemy obecnie w czasach, w których Bitcoin jest bardziej stabilny niż Amazon, Netflix czy Tesla. Spójrzmy tylko na ubiegły tydzień. Bitcoin to spadek o 0,11 procent w ciągu tygodnia, podczas gdy Dow Jones spadł o 3,15 procent w ciągu tygodnia. Tylko od 24 października, 20-dniowa historyczna zmienność BTC spadła do 31,5 procent, co jest wartością niższą niż zmienność Amazon i Netflix, które wynoszą odpowiednio 35 procent i 52 procent.

Co jeśli aktywa cyfrowe staną się bardziej wiarygodne niż akcje czy indeksy?

Po niezwykle dynamicznych spadkach, w skutek których wartość BTC osunęła się o ponad 70%, rynek znalazł miejsce do odpoczynku. Warto przy tym jednak stwierdzić, że mimo tak znacznej deprecjacji, kurs oscyluje obecnie na poziomach sprzed roku. Osoby, które zainwestowały w styczniu 2017 roku mogą natomiast cieszyć się niemal 730% stopą zwrotu   z inwestycji. Dla porównania akcje Amazona zyskały od początku 2017 roku zaledwie 116%. Okazuje się zatem, że niewiele innych aktywów realistycznie dało taki zwrot w tak krótkim czasie jak BTC.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJustin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na 29 października – 2 listopada 2018
Następny artykułNajciekawsze setupy dnia – 29.10.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here