Naga MarketsMimo, że pierwotnym założeniem Bitcoina było umożliwienie ludziom bezpośredniej wymiany wartości bez pośredników, którymi w tradycyjnym systemie finansowym są banki, to jednak po ponad 12 latach od jego powstania, BTC w dalszym ciągu wykorzystywany jest przede wszystkim do spekulacji i zarabiania na wzroście jego kursu. Wielu inwestorów długoterminowych wskazuje jednak na potencjał najstarszej z walut wirtualnych do stania się idealnym zabezpieczeniem wartości. Do ich grona dołączył właśnie jeden z dotychczasowych krytyków kryptowaluty.

  • Do tej pory wydobyto 18,65 mln BTC
  • Podaż BTC nie przekroczy 21 mln
  • Bitcoin z natury ma deflacyjny charakter 
  • Ograniczona podaż winduje cenę BTC coraz wyżej

Nikt nie dodrukuje BTC

Mimo, że w ciagu zaledwie nieco ponad 12 lat na rynku pojawiło się już niemal 18,65 milionów monet BTC, to jego dalsza podaż w kolejnych latach będzie coraz mniejsza. Przewiduje się, że ostatnia część z planowanych 21 milionów monet zostanie wydobyta dopiero w 2140 roku. Oznacza to, że mimo, iż przez ponad 12 lat wydobyto blisko 18,65 milionów BTC, to przez kolejnych 119 lat wydobędzie się zaledwie 2,35 mln monet. Spowodowane jest to zmniejszającą się średnio co cztery lata tzw. nagrodą za wydobycie, którą otrzymują górnicy za zatwierdzanie transakcji i utrzymanie sieci.

Te artykuły również Cię zainteresują
To wszystko sprawia, że Bitcoin ma z natury deflacyjny charakter, co powinno wpływać na utrzymanie, bądź nawet wzrost jego wartości w czasie. W odróżnieniu od tradycyjnych banków centralnych, które bez większego problemu mogą drukować pieniądze w dowolnej ilości, o czym dość dobrze przekonaliśmy się szczególnie na przestrzeni ostatniego roku, Bitcoinów nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów i nikt tego nie zmieni. Biorąc pod uwagę, że spora część spośród już wydobytych BTC zaginęła, można by nawet przyjąć, że monet w obrocie będzie zauważalnie mniej.

Znany krytyk zmienia zdanie

Fakt ten sprawił, że nawet były przeciwnik Bitcoina postanowił nagle zmienić zdanie. George Ball, który pełni funkcję prezesa Sanders Morris Harris przyznał bowiem, że Bitcoin jest “atrakcyjną” częścią dobrze zbilansowanego portfela dla inwestorów szukających zabezpieczenia przed osłabieniem waluty.

Weteran branży finansowej, który jeszcze do niedawna wypowiadał się na temat BTC raczej sceptycznie, obecnie uważa, że inwestorzy powinni uwzględnić w swoich portfelach inwestycyjnych BTC z zaznaczeniem, by byli ostrożni i przeznaczyli na to jedynie “niewielką część” swojego kapitału.

Jego komentarze pojawiły się w momencie, gdy Kongres USA rozważa wdrożenie tzw. Planu Bidena, czyli wartego 1,9 biliona dolarów programu pomocowego zaproponowanego przez nowego prezydenta USA. Środki te w połowie miałyby trafić bezpośrednio do portfeli Amerykanów, co w naturalny sposób może przyczynić się do wzrostu inflacji, a to z kolei oznacza osłabienie waluty.

– Nigdy wcześniej tego nie mówiłem i zawsze byłem przeciwnikiem blockchain, kryptowalut i Bitcoina. Ale jeśli spojrzysz teraz, rząd nie może stymulować rynków na zawsze, zalew płynności się skończy – powiedział Ball dodając, że to czyni kryptowaluty atrakcyjnymi jako część, niewielka część, prawie każdego portfela. Wskazał on bowiem, że jeżeli wyższa inflacja doprowadzi do osłabienia lokalnej waluty, to właśnie krytpowaluty zyskają “ogromny urok”.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: btc kurs | wykresy bitcoin | wykres dax | usa 500 | forum jsw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRada nadzorcza KGHM ogłosiła konkurs na członków zarządu XI kadencji
Następny artykułGołębi przekaz Powella (Fed) rozczarowuje rynek obligacji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here