Naga MarketsBitcoin jest aktywem spekulacyjnym służącym do prania pieniędzy, twierdzi BISBitcoin przez wielu uważany jest za rewolucyjny instrument, który odmieni branżę finansową. Nie brakuje jednak opinii ekspertów, którzy stoją po przeciwnej stronie barykady. Jak wynika z oficjalnego stanowiska Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS, ang. Bank of for International Settlements), kryptowaluty nie są pieniędzmi, a jedynie aktywami spekulacyjnymi, które mają być także używane do prania pieniędzy czy przestępstw finansowych.

Bitcoin służy do prania pieniędzy, twierdzi BIS

Bank Rozrachunków Międzynarodowych w środę wydał coroczny raport finansowy, w którym poruszył również temat kryptowalut, w tym bitcoina, a także cyfrowych walut banków centralnych, tzw. CBDC (ang. central bank digital currency). Opinia międzynarodowej instytucji na temat krypto nie jest pochlebna, a autorzy raportu nie przebierają w słowach:Teraz, jest jasne, że kryptowaluty są aktywami spekulacyjnymi, a nie pieniędzmi i w wielu przypadkach są używane do prania pieniędzy, ataków cyfrowych i innych przestępstw finansowych. – podkreślili eksperci BIS.

Dostało się także najpopularniejszej kryptowalucie, czyli bitcoinowi. Dużym problemem BTC jest olbrzymia ilość energii wymagana do kopania i obsługi sieci. Przed kilkoma tygodniami na ten fakt zwrócił uwagę także sam Elon Musk. Pisaliśmy o tym tutaj: Cena Bitcoina runęła wskutek decyzji Tesli o wycofaniu płatności w BTC

Bitcoin w szczególności posiada kilka ciekawych cech z punktu widzenia interesu publicznego, ale jednocześnie posiada negatywne aspekty względem środowiska. – dodali autorzy raportu.

Bitcoin jest aktywem spekulacyjnym służącym do prania pieniędzy, twierdzi BIS
Kurs BTC/USD. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Bitcoin to oszustwo, a dolar powinien pozostać walutą świata, uważa Donald Trump

W raporcie poruszono również temat stablecoinów, które przecież dość dobrze oddają zachowanie kursów walut fiducjarnych. Jednak mają pewną negatywną cechę, która zdaniem autorów jest istotna:

Stablecoiny są dobre tylko wtedy, gdy są odpowiednio zarządzane. – stwierdzili przedstawiciele BIS. – Mają one potencjał fragmentaryzowania płynności systemu monetarnego i zmniejszenia roli pieniądza jako narzędzia koordynacyjnego.

Stablecoinom poświęciliśmy oddzielny artykuł, w którym wyjaśniamy, czym są i jak działają. Mogą się Państwo zapoznać z nim po kliknięciu w ten odnośnik: Stablecoin, czyli czym są stabilne kryptowaluty?

Plus500

Raport skupił się także na przyszłej roli cyfrowych walut banków centralnych, które zdaniem autorów raportu mają obiecującą przyszłość.

Banki centralne są w pełni zaangażowane w opracowanie (…) CBDC, a także innych innowacji, które udoskonaliłyby konwencjonalne systemy płatności.

Aby wykorzystać pełen potencjał CBDC dla bardziej wydajnych globalnych systemów płatności, kluczowa będzie międzynarodowa współpraca. Otworzy ona nowe drogi dla banków centralnych, aby zaprzestać zamianie walut zagranicznych i wzmocnić niezależność monetarną. – podsumowali autorzy raportu.
Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here