Goldman Sachs wymienia Bitcoina (BTC) jako jeden z najlepiej prosperujących aktywów w 2023 roku. Według raportu banku, król kryptowalut osiągnął lepsze wyniki niż S&P 500, złoto, nieruchomości i Nasdaq 100. Dlaczego Bitcoin jest jednym z głównych aktywów dla miliardera Bill Miller w 2023 r.? Jego teza dotycząca BTC koncentruje się na tym, że jest to legalny magazyn wartości, podobny do „cyfrowego złota” i właśnie tak wielu inwestorów postrzega go w jego 14-letniej historii.
- Miller nie obawia się wyrazić swojego silnego poparcia dla Bitcoina, który od kwietnia 2013 roku przyniósł monstrualny zwrot w wysokości prawie 17 000%
- Według miliardera każdy powinien mieć co najmniej 1% swojej wartości netto w Bitcoinach
- Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Goldman Sachs docenia siłę Bitcoina (BTC) na początku 2023 r.
Goldman Sachs wskazał również, że pierwsza kryptowaluta osiągnęła lepsze wyniki niż indeks MSCI Emerging Markets, MSCI Developed Markets i 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe. Całkowity zwrot z Bitcoina wyniósł 27%, przy współczynniku ryzyka 3,1.
Dla porównania, inne aktywa pozostają daleko w tyle pod tym względem. Na przykład MSCI jest na drugim miejscu z całkowitym zwrotem wynoszącym zaledwie 8%. Bitcoin wzrósł o ponad 40% od początku roku i przekroczył poziom 23 000 USD. Żadne inne tradycyjne aktywo nie wykazało tak szybkiego wzrostu w pierwszym miesiącu 2023 r. Goldman Sachs był w przeszłości silnym przeciwnikiem aktywów cyfrowych.
Bank po raz pierwszy dodał Bitcoiny do swojego raportu dot. zysków na początku 2021 roku, a w drugim kwartale 2022 roku zaczął świadczyć usługi kryptograficzne swoim klientom.
Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView
Bitcoin: Wiodąca na świecie kryptowaluta ma bardzo przekonujący argument
Popularną strategią wśród inwestorów jest podążanie za słowami wybitnych inwestorów, na przykład Warrena Buffetta, aby znaleźć wskazówki, co zrobić ze swoimi portfelami giełdowymi.
Innym inwestorem-miliarderem jest Bill Miller, który właśnie zakończył bardzo udaną karierę jako zarządzający funduszem inwestycyjnym. Ekspert wyróżnia się tym, jak niesamowicie byczo nastawiony w stosunku do Bitcoina.
Miller nie obawia się wyrazić swojego silnego poparcia dla Bitcoina, który od kwietnia 2013 roku przyniósł monstrualny zwrot w wysokości prawie 17 000%. Biorąc pod uwagę jego osiągnięcia, znajomość rynków finansowych i jego cenne doświadczenie, wielu inwestorów liczy się z jego zdaniem.
Teza Millera dotycząca Bitcoina koncentruje się na tym, że jest to legalny magazyn wartości, podobny do „cyfrowego złota”. Ma to sens i tak wielu inwestorów postrzega Bitcoina w jego 14-letniej historii.
Fizyczne złoto było używane przez tysiące lat jako środek przechowywania wartości i nadal nim jest. Ale nawet nie zbliża się do Bitcoina pod względem wzrostu siły nabywczej. W ciągu ostatnich 10 lat cena uncji złota wzrosła tylko o 16%, podczas gdy zysk BTC jest astronomicznie wyższy. Wzrost ceny BTC następuje, mimo że jest on notorycznie niestabilny.
Dodatkowo warto wspomnieć o najważniejszej zalecie króla kryptowalut, a mianowicie o tym, że zostanie wydobytych tylko 21 milionów monet. Jest to ustawione w kodzie protokołu i nie zmieni się to w przyszłości. Z kolei gdyby popyt na złoto nagle z jakiegokolwiek powodu gwałtownie wzrósł, firmy natychmiast szukałyby nowych sposobów wydobycia go z ziemi, wywierając presję na obniżenie ceny.
Bitcoin (BTC) jako potencjalny katalizator
Aby powstrzymać gwałtownie rosnącą inflację, którą początkowo błędnie uważano za przejściową, Rezerwa Federalna nie miała innego wyjścia, jak szybko podnieść stopy procentowe. Jest to zjawisko negatywne w przypadku ryzykownych aktywów, takich jak akcje spółek z branży technologicznej czy kryptowaluty. Miller wierzy, że kiedy Fed zmieni kurs swojej polityki – późny koniec 2023 lub 2024 roku – wtedy Bitcoin będzie kontynuował swój marsz w górę.
Według Millera każdy powinien mieć co najmniej 1% swojej wartości netto w Bitcoinach. Korzyści są ogromne, jeśli więcej osób, instytucji, a nawet rządów zacznie w nich przechowywać część swojego bogactwa. Z drugiej strony, jeśli sprawy potoczą się źle i Bitcoin stanie się bezwartościowy, utrata 1% nie będzie bolesna.