Naga MarketsLupa powiększająca skierowana na logo giełdy kryptowalut BitfinexKolejna fala krytyki uderzyła w giełdę Bitfinex, która jest twórcą cyfrowego tokenu Tether. Popularny stablecoin będący zbywalnym aktywem na większości głównych giełd krypto, który działał pomimo ciągłej krytyki i ogólnego dochodzenia adwokatów w Nowym Jorku, niedawno usłyszał nowe zarzuty. Badanie z University of Texas postawiło tezę, jakoby jedno konto używało Tetherów do wykreowania ponad połowy gwałtownego wzrostu cen Bitcoina w 2017 roku. Stawka jest ogromna, ponieważ badanie stanowi kluczowy dowód w pozwie zbiorowym o wartości 1,4 bln USD przeciwko giełdzie Bitfinex i ich kryptowalucie.


Tether służy do manipulacji Bitcoinem?

Zdaniem profesora z Uniwersytetu Teksasu, Johna Griffina i Amin Shams z Ohio State University, jeden podmiot na giełdzie kryptowalut Bitfinex wydaje się być w stanie zmieniać cenę Bitcoina, gdy spadnie poniżej określonych progów. Griffin i Shams twierdzą, że transakcje opierają się na Tetherze, powszechnie używanym cyfrowym tokenie, który ma utrzymać swoją wartość na poziomie 1 USD.

– Nasze wyniki sugerują, że zamiast tysięcy inwestorów wpływających na cenę Bitcoina, jest to tylko jeden duży gracz. Za kilka lat ludzie będą zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że inwestorzy przekazali miliardy manipulantom, których w ogóle nie znali i którzy nie mieli żadnego nadzoru nad sobą – powiedział Griffin w wywiadzie.

Dyrektor Circle odpiera zarzuty

Jeremy Allaire
Jeremy Allaire

Według Jeremy Allaire, współzałożyciela i dyrektora generalnego Circle, w badaniu dotyczącym Tethera popełniono błąd, przypisując adres rachunku powierniczego jednemu klientowi (chociaż autorzy twierdzą, że jest to indywidualny adres depozytowy). Giełda Bitfinex gromadzi środki klientów w jednym portfelu przed kompensowaniem i grupowaniem transakcji z instytucjami partnerskimi; tradycyjne banki robią to samo. Pojedynczy portfel Bitfinex może z łatwością reprezentować zagregowane transakcje wielu klientów.

Autorzy zbadali również 1% godzin okresów najwyższych emisji Tethera i stwierdzili, że były one zwykle poprzedzone spadającą ceną Bitcoina. Sugerują, że Tethery zostały wydane w celu zapewnienia sztucznego wsparcia cen. Kraken, inna giełda kryptowalut, wcześniej zauważyła, że emisje Tetherów pozytywnie korelują z ich własnymi depozytami gotówkowymi. Każda emisja jest publicznie zgłaszana na blockchain, a handlowcy używają botów do algorytmicznego handlu tymi informacjami. Nic dziwnego, że wydawanie Tetherów może zwiększyć popyt na Bitcoiny.

Allaire zauważa, że może występować również czynnik zakłócający. Pod koniec 2017 r. rząd chiński wprowadził zakaz wymiany kryptowalut. Według raportu firmy badawczej Chainalysis handlowcy w Chinach wymienili duże ilości juana na Bitcoiny po dowiedzeniu się o zbliżającym się zakazie. Po jego wprowadzeniu inwestorzy nie mieli możliwości wymiany kryptowalut z powrotem na juana, więc przenieśli się do używania Tethera na zagranicznych giełdach jako substytutu waluty fiat. Nowsze badanie wykazało, że Tether był używany w 99% w transakcjach spot Bitcoin w Chinach w tym roku, co stanowi 60% całej wartości transakcji w łańcuchu.

Tether nie tylko dla spekulantów

Tether może mieć zastosowanie również poza spekulacją. Według ostatnich doniesień chińscy importerzy w Rosji kupują codziennie dziesiątki milionów Tetherów, aby przesyłać je z powrotem do Chin. USA zagroziły zakazem dostępu dla Rosji do międzynarodowej sieci płatności Swift, a Tether oferuje alternatywę odporną na sankcje i zmienność Bitcoina.

To nie znaczy, że nie ma powodu do niepokoju, zauważa dyrektor generalny Circle. Wiele działań, które można by uznać za nieuczciwe na regulowanych rynkach finansowych mają miejsce także na giełdach kryptowalut – transakcje służące do fałszowania czy schematy typu „pump & dump”. Jest również całkiem możliwe, że Tethery, pomimo obietnic Bitfinexa, nie są faktycznie wspierane przez rezerwy w dolarach amerykańskich, chociaż zwolennicy mogą się tym nie przejmować. Dolary amerykańskie pokazują, że ludzie są skłonni do korzystania z waluty popartej niczym, o ile służy to pożytecznemu celowi.

Kurs Bitcoina oscyluje nad poziomem 9 tys. USD

Notowania najpopularniejszej kryptowaluty od ponad dwóch tygodni pozostają w wąskim zakresie cenowym, między ważnym poziomem wsparcia 9 tys. USD, a psychologicznym oporem 10 tys. USD. BTC odnotowuje wzrost o niecałe 3 procent w ciągu ostatnich 7 dni. Łączna kapitalizacja wynosi prawie 170 mld USD, a wolumen z ostatnich 24 godzin osiągnął poziom bliski 20 mld USD.

Kurs BTCUSD w środę na interwale dziennym źródło tradingview.com 6 11 19
Kurs BTCUSD w środę na interwale dziennym źródło tradingview.com

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here