Naga MarketsWspółtwórca firmy zajmującej się badaniami DataTrek Research – Nicholas Colas uważa, iż duże wzrosty cen Bitcoina są wskaźnikiem przewidującym z wyprzedzeniem niepokoje geopolityczne. Nawiązuje on także do genezy Bitcoina, który powstał w kontekście niepokojów związanych z kryzysem finansowym w roku 2009.


Bitcoin jako wskaźnik wyprzedzający wydarzenia geopolityczne

W wywiadzie udzielonym stacji CNBC 14 sierpnia, Colas stwierdził, iż Bitcoin był jednym z niewielu aktywów, którego cena przewidziała protesty w Hongkongu oraz ucieczkę kapitału z tego rejonu. Obserwując zmianę notowań Bitcoina rzędu 5-15% w ciągu tygodnia, miał przeczucie, że coś się wydarzy.

„Zdecydowanie coś takiego da się zaobserwować i jesteśmy przejęci sytuacją związaną z protestami w Hongkongu oraz ucieczką kapitału z Hongkongu i Chin kontynentalnych, zaś Bitcoin był jednym z niewielu aktywów, które obserwowaliśmy, które w rzeczywistości przewidziało z wyprzedzeniem ten okres niepewności. Tak naprawdę na niczym innym nie było ruchów, z wyjątkiem Bitcoina.”

Obecnie jest mowa o powrocie do rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami oraz uspokoiła się sytuacja w Hongkongu, więc obserwujemy korektę cenową.  Gdy ponownie nastąpią wzrosty, zdaniem Colesa należy być wyczulonym, że coś może się wydarzyć.

Bitcoin jako aktywo bezpiecznej przystani

Zapytany o to, czy jego zdaniem Bitcoin jest aktywem spokojnej przystani (safe haven asset), stwierdził, że Bitcoin ma pewne cechy bezpiecznego aktywa przez to, że w okresie ostatniego półtorej roku stał się najważniejszym standardem w świecie kryptowalut, zaś jego dominacja wynosi obecnie ok. 67%.

Coles wypowiedział się także na temat dużej zmienności notowań Bitcoina, które w szczytowych momentach w grudniu 2018 roku osiągnęły poziom 20 tys. USD. Zapytany czy powinniśmy się przygotować na kolejne mocne tąpnięcia cen, odpowiedział, iż z pewnością tak, gdyż mamy do czynienia z nowym aktywem o bardzo dużej zmienności i nie ma co liczyć, że w najbliższym czasie stanie się on tak stabilny jak złoto czy obligacje państwowe.

Podobnie uważa Peter Tchir

Podobne zdanie wyraził niedawno Peter Tchir – autor współpracujący z magazynem Forbes, były dyrektor wykonawczy w Deutsche Bank, który w jednym ze swoich artykułów stwierdził, iż cena Bitcoina jest wiodącym wskaźnikiem ukrytych napięć geopolitycznych. Jego zdaniem ruchy cenowe Bitcoina mogą potencjalnie wskazywać na stan zakulisowych rozmów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.  Powoływał się na swoje wcześniejsze obserwacje, gdy mieliśmy do czynienia z silnymi wzrostami notowań BTC, a jednocześnie zaraz potem prezydent Trump oznajmił, że rozmowy handlowe z Chinami są zagrożone.

Zobacz również: Cena BTC spadła o niemal 2 tys. USD. Bitcoin zmierza w kierunku 9400 USD !?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here