Naga MarketsDoradca ekonomiczny oraz szef działu badań szwajcarskiego Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) – Hyun Song Shin – w podcaście tworzonym przez Bloomberga powiedział, że zarówno Bitcoin jak i inne kryptowaluty “nie są w stanie na dłuższą metę utrzymać systemu monetarnego” i tak naprawdę są jedynie “maskaradą” w porównaniu do prawdziwych walut.

Argumentem dla powyższych twierdzeń jest według Shina to, że cyfrowe waluty czy też tokeny są jedynie “urządzeniem rejestrującym” i w gruncie rzeczy są bezwartościowe. Ich wartość zwiększa się bowiem jedynie wtedy, gdy inni zaczynają je akceptować.

Bitcoinowa bańka

W ubiegłym miesiącu na temat kryptowalut wypowiadał się szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych – Agustin Carstens. Jak można się domyślać, jego zdanie również nie było przychylne jeśli chodzi o cyfrowe pieniądze.

Carstens nazwał Bitcoina “bańką, schematem Ponziego i katastrofą ekologiczną”.

Ci, którzy mają największa motywację w systemie kryptowalut, to ci, którzy produkują aktywa, czyli górnicy. Ta zachęta nie jest jednak zgodna z maksymalizacją użyteczności pieniędzy” – powiedział Agustin. Następnie dodał: „Kryptowaluty nie spełniają żadnego z trzech celów pieniądza: nie są one ani dobrym środkiem płatniczym, ani dobrą jednostką rozliczeniową, ani nie są odpowiednie jako zasób danej wartości. Zawodzą w każdym z tych przypadków.“

Poproszona również Shina, by ustosunkował się do słów swojego przełożonego. Ten mówił, że górnicy mają dwie zachęty do weryfikacji transakcji. Gromadzą oni nagrody w postaci Bitcoinów, a także opłaty transakcyjne płacone przez użytkowników. Jeśli jednak pojemność sieci zostanie zwiększona, nie tylko problem zostanie rozwiązany, ale opłaty transakcyjne będą równe zeru.

W związku z powyższym górnicy stracą motywację do weryfikowania bloków i właśnie tam “ekonomia naprawdę spotka się z technologią.” Shin dodał, że chociaż to stwierdzenie jest prawdziwe w przypadku Bitcoina, to jednak inne kryptowaluty mogą dostarczać lepszych rozwiązań dla tego problemu.

Zobacz też: Guardian Circle – blockchain przychodzi z pomocą gdy zagrożone jest ludzkie życie

Problem z uznawaniem płatności

“To czy płatność jest uznawana za wiążącą zależy od tego, czy księgowy ją zaakceptuje. Jes to rezultat wspólnych decyzji samych księgowych” – mówił Shin odnosząc się do kwestii finalizacji transakcji. Jednak górnicy (księgowi w tym przypadku) współdziałają ze sobą i teoretycznie możliwe jest, że się zgrupują i wprowadzą hard fork.

Rezultatem powyższego działania byłyby bezużyteczne i nieważne transakcje dokonane w poprzedniej “gałęzi”. To właśnie według Shina dowodzi, że transakcje dokonywanie na blockchainie nigdy nie są w 100% wiążące i mogą spowodować katastrofę.

Shin nie neguje jednak samej technologii blockchain. Stwierdził, że ma ona wiele użytecznych zastosowań na całym świecie. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy technologia przyjmuje atrybut aktywów finansowych, które następnie udają waluty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here