Naga Marketsbtc invest camp bangkokRok 2018 okazał się spełnieniem najgorszych scenariuszy dla miłośników kryptowalut i technologii blockchain. Bitcoin stracił ponad 80% wartości. Popularność ICO podupadła, pozyskiwanie funduszy na nowe inicjatywy jest znacznie trudniejsze niż miało to miejsce rok temu. Opłacalność kopalni kryptowalutowych zanurkowała, trzeba szukać nowych lokalizacji oferujących tani prąd. Mimo to zwolennicy blockchain nie próżnują, o czym świadczy konferencja BTC Invest Camp, która odbyła się 23-24 stycznia w Bangkoku.

Polska konferencja w Tajlandii

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że wybór Bangkoku jako miejsca do zorganizowania polskiej konferencji kryptowalutowej jest słabym pomysłem. Jak jednak powiedział podczas rozpoczęcia wydarzenia Tomasz Rozmus – główny organizator wydarzenia i założyciel giełdy Tokeneo:

„Spotykam w Tajlandii bardzo ciekawe osoby. To nie jest przypadek, że wybraliśmy Bangkok jako miejsce konferencji. Mogliśmy ją zrobić w Warszawie, w Krakowie, we Wrocławiu, na pewno końcowy efekt byłby inny. Do Bangkoku, do Azji przyjeżdżają osoby z otwartymi umysłami[…], tutaj się po prostu robi biznes.”

Co więcej, gościem specjalnym BTC Invest Camp był Przemysław Saleta, który na co dzień mieszka na tajskiej wyspie Koh Samui. Na konferencję przyleciały głównie osoby z Polski i Wielkiej Brytanii. Pojawiło się też dużo „farangów”, czyli ekspatów mieszkających w Tajlandii i okolicznych krajach. Można było nawiązać nowe znajomości, uczestnicy reprezentowali różne branże, a co za tym idzie różne podejście do inwestowania. Wszystkich jednak łączyła ciekawość dotycząca nowych technologii.

Relację wideo z wydarzenia można zobaczyć tutaj:

Jak stokenizować swój biznes

Tomasz Rozmus przybliżył kwestię tokenizacji biznesu

Konferencja rozpoczęła się w środę rano od przywitania gości oraz prelekcji Tomasza Rozmusa na temat tokenizacji tradycyjnego biznesu. Podał przykłady dotyczące przeprowadzenia ICO dostosowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz możliwości pozyskiwania inwestorów. Pokazał, w jaki sposób tradycyjne branże mogą czerpać korzyści z tokenizacji swojej działalności oraz dlaczego jest to świetny sposób zaangażowania klientów i sympatyków.

Następni prelegenci skupili się na szczegółach dotyczących ICO i prowadzenia działalności w takiej formie. Maciej Stępa opowiadał o opodatkowaniu sprzedaży kryptowalut oraz bezpiecznych rozwiązaniach prawnych przy ICO/ETO. Porównał sytuację w różnych krajach europejskich oraz podał zalety i wady regulacji ICO i kryptowalut.

Maciej Stepa przybliżył aspekty prawne przeprowadzenia ICO

Piotr Misiurek to z kolei deweloper zajmujący się technologią blockchain. Przedstawił techniczne aspekty przeprowadzania ICO, skupił się na procesie tworzenia własnego tokena. Wymienił zalety i wady poszczególnych rozwiązań wykorzystywanych do utrzymywania sieci (proof of work, proof of stake itd.). Pokazał, czym się różnią popularne technologie wykorzystywane w tworzeniu tokenów – Ethereum i Waves.

Następnie Adam Tatarynowicz opowiedział o badaniach, które przeprowadził w temacie ICO. Adam jest profesorem w Singapore Management University. W badaniu ankietowano 20 tysięcy osób z siedmiu krajów, które inwestowały w konkretne ICO. Dzięki temu udało się stworzyć profil typowego inwestora, od informacji demograficznych po posiadaną wiedzę na temat podmiotu, w który zainwestował.

Tokenizacja w praktyce

Po obiedzie Łukasz Janowski na przykładzie Tokeneo prezentował, w jaki sposób można przeprowadzić skuteczną kampanię ICO. Jak stwierdził, w 2018 roku sytuacja zupełnie się zmieniła. Spadek kapitalizacji rynku krypto sprawił, że inwestorzy nie rzucają już pieniędzmi w każdy podmiot, który zdecyduje się na tokenizację. W rezultacie należy stosować bardziej wyrafinowaną strategię, aby pozyskać klientów.

btc invest camp bangkok
Mateusz Tomczyk opowiada o zaletach prowadzenia firmy w Estonii

Następnie Szczepan Bentyn przedstawił swoją wizję stokenizowanego świata, gdzie każda osoba posiada swój token, którym będzie mogła płacić za usługi i towary. Szczepan stokenizował się jeszcze w 2017 roku, podczas swojego wystąpienia podzielił się wieloma przemyśleniami i doświadczeniami wynikającymi z podjęcia tego kroku. Dyskusja na temat personalnych tokenów i odważnej (a zarazem nieco szalonej) wizji Szczepana była długa i burzliwa.

Na koniec pierwszego dnia konferencji Cezary Lech podzielił się doświadczeniami z tokenizacji firmy po pierwszym roku działalności. Opowiedział, jak na przykładzie konferencji I Love Crypto udało się w ciekawy sposób zareklamować token oraz w jaki sposób można zaangażować media społecznościowe do jego promowania.

Większa dawka wiedzy

Drugi dzień BTC Invest Camp także obfitował w wiedzę, którą dzielili się eksperci w swoich dziedzinach. Mateusz Tomczyk opowiadał o otwieraniu spółki w Estonii. Podał sposoby na prowadzenie jej zgodnie z prawem oraz przepisach związanych z inwestowaniem w kryptowaluty czy przeprowadzaniem ICO. Przytoczył aspekty, które z pewnością wiele osób chcących otworzyć działalność za granicą przeoczyło.

btc invest camp bangkok
Aldona Bałdyga opowiada o sprzedaży w ICO

Następnie miała miejsce seria wystąpień dotyczących roli sprzedawców w ICO. Aldona Bałdyga i Przemysław Grzegorzewski przedstawili niuanse pracy z inwestorami zainteresowanymi zakupem tokenów. Oboje pracują w Tokeneo i zajmują się obsługą klienta.

Wystąpienie Jakuba Bartoszka skupiło się na kopalniach kryptowalutowych. Od czasu październikowego spadku cen najpopularniejszych walut prowadzenie tego rodzaju działalności przestało być w Polsce opłacalne. Jakub tłumaczy, dlaczego Syberia i Iran są dobrym wyborem oraz przedstawia aspekty budowania infrastruktury do kopania kryptowalut.

Kambodża i przyszłość kryptowalut

btc invest camp bangkok
Debata ekspercka. Od lewej: Tomasz Rozmus i jego goście: Maciej Stępa, Adam Tatarynowicz, Jakub Bartoszek i Szczepan Bentyn

Wystąpienie Adama Kordeckiego nie było związane z kryptowalutami, ale odnosiło się do drugiego nadrzędnego tematu konferencji, czyli prowadzenia biznesu w Azji. Adam jest właścicielem hotelu w Kambodży oraz największego serwisu e-commerce w tym kraju (khmerski odpowiednik Allegro). Opowiedział o boomie gospodarczym, jaki przeżyło państwo należące jeszcze niedawno do krajów trzeciego świata. Podzielił się fascynującymi historiami i anegdotami z życia w Kambodży i z prowadzenia tam biznesu. Był w tym tak przekonujący, że pewnie niejednemu z uczestników konferencji zapaliły się dolary w oczach na myśl o zwrocie z inwestycji w tym kraju 🙂

Kolejnym punktem programu była debata ekspercka dotycząca przyszłości rynku kryptowalutowego. Prowadził ją Tomasz Rozmus, a wypowiadali się Jakub Bartoszek, Szczepan Bentyn, Maciej Stępa i Adam Tatarynowicz. Choć mieli różne spojrzenia na kierunek rozwoju rynku, to w jednym byli zgodni – ani kryptowaluty, ani tym bardziej technologia blockchain nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa!

Gościem specjalnym konferencji był Przemek Saleta i jego SaletaCoin

Wydarzenie zakończyło się panelem z udziałem Przemysława Salety. Legenda polskiego sportu opowiedziała o swojej przygodzie z kryptowalutami oraz o pobudkach stojących za chęcią stworzenia tokena personalnego. SaletaCoin miał premierę na platformie Szczepana Bentyna oraz jest do zakupienia w kantorze Tokeneo.cash. W trakcie rozmowy odbył się również giveaway SaletaCoinów. 100 osób mogło zgarnąć po 100 tokenów. Całość rozeszła się w siedem minut!

Dawka wiedzy zaprezentowana przez ekspertów podczas BTC Invest Camp była piorunująca. Co więcej, po zakończeniu konferencji duża część uczestników i prelegentów udała się na wyspę Koh Chang, gdzie dalej mogli poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie kryptowalut. Liczę na to, że za rok odbędzie się druga edycja tego wydarzenia!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here