Naga Markets

Bitcoin i złoto to nie są rywale, podkreśla Bank of AmericaBitcoin i złoto są często postrzegane jako konkurenci w kategorii aktywów trzymających wartość w długim terminie. Pomimo pewnych podobieństw, są to w gruncie rzeczy bardzo różne aktywa, które nie są ze sobą skorelowane, jak stwierdzili analizy Bank of America.

Bitcoin i złoto są ze sobą nieskorelowane

Zarówno kryptowaluty (w tym przede wszystkim Bitcoin) jak i tradycyjne złoto, mogą być środkiem płatniczym czy aktywem przechowującym wartość. Jednak są między nimi pewne zasadnicze różnice, na co zwrócili uwagę analitycy Bank of America. Są one na tyle duże i istotne, że notowania BTC i kurs złota są ze sobą nieskorelowane.

– Zgadzamy się, że Bitcoin i złoto mają pewne podobieństwa, ale zauważamy różne różnice i zastrzeżenia. Ceny Bitcoina i złota podążają po bardzo różnych trajektoriach. W istocie, oba są zasadniczo nieskorelowane. – stwierdzili analitycy Bank of America.

Wykres korelacji rocznych zmian ceny Bitcoina i ceny złota. Źródło: Bank of America

Niska korelacja, a właściwie jej brak w przypadku porównania BTC i złota wynika z tego, że czynniki wpływające na notowania obu aktywów są zupełnie inne.

– Złoto jest aktywem powiązanym z makroekonomią, którego ceny są ustalane przez olbrzymie  zakupy prowadzone banki centralne i przepływy generowane przez dużych inwestorów, ale także przez zmiany realne stopy procentowej i zachowanie dolara amerykańskiego. – skomentowali eksperci z Bank of America.

W rezultacie, ceny Bitcoina i złota podążają kompletnie innymi trajektoriami. Wystarczy rzut oka na notowania cen obu aktywów w ostatnich dwóch latach:

Porównania notowań ceny BTC i złota w trakcie ostatnich dwóch lat. Źródło: Bank of America.

– Oczywiście oznacza to również, że przesłanki do posiadania Bitcoina lub złota różnią się: podczas gdy technologia blockchain i jej zastosowania szybko się rozwijają, wewnętrzna wartość Bitcoina jest trudna do określenia, więc ceny są często napędzane przez zainteresowanie inwestorów/impet wzrostwoy, podkreślone również w ostatniej zmienności. – zauważyli analitycy Bank of America.

Zobacz również: Meme-inwestor wierzy w Chiny. Naciska na Alibabę posiadając olbrzymi pakiet akcji

Bossa

Przedstawiciele banku inwestycyjnego nie sądzą, że cyfrowe aktywa zepchną złoto w niebyt. Odrzucają również postulaty o tym, że Bitcoin i złoto rywalizują w tej samej kategorii i są dla siebie konkurentami.

– Na razie uważamy, że Bitcoin nie jest bezpośrednim rywalem dla złota. – podsumowali analitycy Bank of America.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułCena złota wciąż ponad 1900 dol., perspektywa odbicia w Chinach wspiera kruszec
Następny artykułOPEC: Prognozy wzrostu popytu na ropę w Chinach
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.