Naga MarketsBitcoin i złoto obecnie nie korelują. Według Scotta Bauera to duży plus dla BTCZłoto i bitcoin (BTC) wykazują ostatnio negatywną korelację: cenny metal rósł o 7,5% podczas ostatniego spadku wyceny najstarszej kryptowaluty. W swoim najnowszym artykule Scott Bauer będący prezesem w Prosper Trading Company i inwestorem z ponad 30-letnim doświadczeniem przygląda się historycznej zależności tych dwóch popularnych aktywów i twierdzi, że oba warto posiadać w swoim portfelu.

  • Dla Bauera bitcoin jest zbyt zmienny, aby stać się stuprocentową alternatywą dla złota w portfelu inwestycyjnym
  • Obecny brak korelacji z żółtym metalem ma jednak działać na korzyść BTC: Dzięki temu oba aktywa warto posiadać w portfolio
  • Od początku roku bitcoin zyskuje 14% (pomimo dynamicznych spadków o ponad 50% z historycznych maksimów), złoto traci natomiast niespełna 5%
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin i złoto nie idą obecnie w parze

– Kiedy ostatni raz pisałem o bitcoinie w kwietniu, tak zwane “cyfrowe złoto” było notowane na rekordowo wysokich poziomach powyżej 63 tys. dol.. Teraz, niespełna dwa miesiące później, BTC stracił prawie 50% swojej wartości – rozpoczyna swój felieton Bauer.Ekstremalna zmienność kryptowaluty została dokładnie udokumentowana, jednak inwestorzy i specjaliści finansowi postrzegają tę zmienność w różny sposób, w zależności od ich stanowiska wobec bitcoina.

Inwestorzy, którzy skorzystali z ogromnego wzrostu BTC w ciągu ostatnich kilku lat, z zadowoleniem przyjęli nadmierną zmienność, podczas gdy „naiwniacy” i niedźwiedzie wskazują na wysoką zmienność jako powód, aby trzymać się z dala od inwestycji. W tym samym dwumiesięcznym okresie, w którym bitcoin spadł o prawie 50%, złoto zyskało 7,5%.

Bitcoin był określany jako alternatywa dla złota i zabezpieczenie przed inflacją ze względu na skończoną podaż i brak scentralizowanej regulacji. Biorąc pod uwagę ostatnią negatywną korelację pomiędzy tymi aktywami, Scott Bauer zadaje pytanie czy jest to nadal trafne porównanie, czy też korelacja przynajmniej chwilowo przestała występować.

Bitcoin (pomarańczowy) rósł równomiernie ze złotem (niebieski), jednak w ostatnich miesiącach korelacja nie występuje. Źródło: Tradingview.com

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Złoto i bitcoin korzystają z różnych katalizatorów wzrostów

Bitcoin, złoto i inne towary czerpią dużą część swojej wartości z ograniczonej podaży i rosnącego popytu konsumentów w okresach zwiększonej inflacji i obaw przed regulacjami rządowymi. W czasach niepewności, inwestorzy będą udawać się w kierunku złota i metali szlachetnych jako bezpiecznej przystani, aby trzymać się z dala od walut regulowanych przez rząd.

– Chociaż bitcoin, złoto i inne towary są podobne pod tym względem, że nie są związane z żadnym systemem, bitcoin różni się zmiennością i tendencją do bycia napędzanym przez plotki i wiadomości. Coś tak trywialnego jak Elon Musk potępiający bitcoina na Twitterze powoduje duże spadki cen kryptowaluty. Z drugiej strony, bitcoin wzbił się na wyżyny wszech czasów podczas sezonu świątecznego w 2017, ponieważ był modnym prezentem do kupienia dla przyjaciół i rodziny – twierdzi Bauer.

Bitcoin prezentuje zdecydowanie większą zmienność niż złoto, co nie powinno być zaskakujące dla inwestorów lub zwolenników kryptowaluty, którzy w przeciągu ostatnich 5 lat obserwowali istny rynkowy rollercoaster. Chociaż bitcoin i złoto nie mogą być “konkurentami” jako zabezpieczenie przed inflacją, mogą uzupełniać się w portfelu, twierdzi prezes Prosper Trading Company.

Chociaż w samym czerwcu 2021 bitcoin prezentował niższą zmienność niż złoto, to w normalnych warunkach rynkowych porusza się o wiele mniej przewidywalnie niż cenny kruszec. Nie zmienia to faktu, że zdaniem analityka Bloomberga, oba aktywa mają najjaśniej świecić w drugiej połowie 2021 r.

– Rynek kryptowalutowy prawdopodobnie wchodzi w bardziej dorosłą fazę, a my widzimy, że bitcoin odzyskuje blask. Nadwyżki z pierwszego półrocza, jak na przykład dogecoin zostały złagodzone, a trend migracji do głównego nurtu wydaje się dość silny, szczególnie jeśli za wskazówkę wziąć fundusze exchange-traded w Kanadzie i wydłużoną listę oczekujących na akceptację ETF-ów w USA – komentował Mike McGlone.

Podobnie jak Bauer jest on zdania, że zarówno złoto jak i BTC mogą znaleźć obok siebie miejsce w portfelu inwestora detalicznego.

To również może Cię zainteresować:

Bitcoin w formie regulowanej, czyli czego szukają inwestorzy z USA?

Uświadomienie sobie przez małych i dużych inwestorów, że warto posiadać BTC w portfelu sprawiło, że na rynku zaczęły pojawiać się nowe narzędzia handlowe bazujące na cenie spot bitcoina. Bitcoin futures odniosły znaczący sukces po ich uruchomieniu w 2017 roku.

W maju 2021 r. uruchomiono kontrakty Micro Bitcoin Futures jako tańszą alternatywę dla większego kontraktu (1/10 jednego bitcoina), która pomaga uczestnikom zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym z ceną BTC bez faktycznego posiadania tego aktywa. W ciągu mniej niż dwóch miesięcy ponad milion kontraktów Micro Bitcoin znalazło się w obrocie na CME Group. Wolumen obrotu kontraktami terminowymi Micro Bitcoin pozostał silny, gdy na rynku pojawiła się zmienność.

Źródło: CME

– Zarządzający aktywami zaczęli wykorzystywać bitcoina w alternatywnej przestrzeni inwestycyjnej, ponieważ tradycyjna alokacja 60/40 akcji i obligacji staje się przestarzała. Inwestycja w bitcoina, w połączeniu ze złotem i innymi towarami, może działać jako zabezpieczenie przed inflacją, jednocześnie dając możliwość osiągnięcia zysków kapitałowych, co jest strategią rzadko braną pod uwagę w przypadku wykorzystania złota jako zabezpieczenia przed inflacją – komentuje Bauer.

Dla inwestora, który wykorzystuje złoto jako bufor przed tradycyjnymi akcjami i rynkiem długu, bitcoin może nie być odpowiednim wyborem ze względu na jego wrodzoną zmienność. Jednak dla kogoś, kto chce zerwać z tradycyjną alokacją 60/40 i dodać dywersyfikację, bitcoin może być wart zainteresowania.

– Aby stać naprawdę konkurencyjnym w stosunku do złota jako “bezpiecznej przystani”, bitcoin musiałby być “bezpieczny”, a skrajnie spekulacyjna natura aktywów w połączeniu z obecnie 100% zmiennością pokazała, że wiodąca kryptowaluta jest daleka od uznania jej za bezpieczną. Jednakże, jako nisko skorelowana, spekulacyjna inwestycja, handlowcy i inwestorzy coraz częściej patrzą na token cyfrowy jako sposób na osiągnięcie dywersyfikacji w swoich portfelach – podsumowuje swoją wypowiedź trader z wieloletnim doświadczeniem.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda lotos | giełda forum | blik | kurs dolara forum | mrc notowania | notowania gpw | dax prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here