Naga MarketsBitcoin i Tesla wyprzedawane przez millenialsów. Saxo Bank ostrzega przed spadkamiW 2021 roku wzmożone zakupy przez inwestorów indywidualnych, w tym w głównej mierze millenialsów, napędzały trendy wzrostowe na bitcoinie, Tesli oraz innych spółkach technologicznych. Saxo Bank ostrzega jednak, że ta samospełniająca się bycza przepowiednia może okazać się bronią obosieczną i wywołać ostatecznie korekcyjny efekt kuli śnieżnej.

  • Saxo Bank zwraca uwagę na powiązanie pomiędzy wzrostami Tesli, bitcoina oraz Ark Innovation ETF, który skupia w sobie innowacyjne i technologiczne spółki z amerykańskiej giełdy
  • Wartości tych aktywów wystrzeliły w 2020 roku, rosnąc niemal równolegle
  • Według analityka Saxo może się to zemścić w roku bieżącym, a spadki jednego z tych aktywów najprawdopodobniej przełożą się na spadki kolejnych

Tesla i bitcoin przewartościowane? Saxo Bank ostrzega przed korektą

Bitcoin w zeszłym tygodniu spadał chwilowo poniżej poziomu 30 tys. dol., a na początku bieżącego walczy o odbudowanie pozycji oraz stabilizację. W tym samym czasie notowania akcji producenta samochodów elektrycznych, spółki Tesla, utrzymują się w okolicach rekordowych wycen, jednak zeszłoroczna korelacja pomiędzy nimi oraz ogromna popularność wśród millenialsów powodują, że Saxo Bank zaczyna się obawiać o przyszłość tychże aktywów. Już w grudniu 2019 roku Charles Schwab zauważał, że bitcoin oraz Tesla znajdują się w pierwszej piątce najczęściej wybieranych przez młodych inwestorów aktywów.

– (…) przyglądamy się nakładaniu się na siebie inwestorów posiadających pozycje na akcjach Tesli, bitcoinie i funduszu Ark Innovation ETF oraz temu, jak może stać się to silnym ryzykiem rynkowym, jeśli ostatni odpływ od BTC wywoła niepożądane zachowania wśród tej grupy inwestorów, którą stanowią głównie millenialsi, i zaczną oni sprzedawać skorelowane pozycje. Ostrzegamy, że to powiązanie pozycji może napędzać się nawzajem i stać się epicentrum kolejnej korekty na rynku akcji – komentował w miniony piątek Peter Garnry, szef działu ekonomicznego poświęconego strategiom akcyjnym w Saxo Banku.

Wzrosty bitcoina oraz Tesli na wykresie historycznym. Źródło: Saxo Bank.

Zobacz również: Bitcoin i Tesla najpopularniejszymi aktywami na platformie Tradingview

Akcje rosną przez ogromną popularność ETF-ów

Według Saxo Banku istnieje jeszcze jeden ważny element w transakcji BTC-Tesla i jest nim Ark Innovation ETF, który według części analityków mógł zbytnio się rozpędzić. Inwestowanie pasywne w jedne z najgorętszych akcji wzrostowych ubiegłego roku mogło osiągnąć swój limit i pcha wyceny bazowych instrumentów w górę, tylko ze względu znacznego przyrostu środków znajdujących się w zarządzaniu.

Największą pozycją w ETF-ie jest Tesla z wagą 9,2%, a kolejne trzy pozycje to Roku, CRISPR Therapeutics i Square. Podczas gdy pozycja Tesli jest największa, stanowi ona jedynie 0,3% wszystkich akcji spółki znajdujących się w obrocie.

– Myślimy jednak, że wyprzedaż bitcoina może spowodować negatywne zachowanie inwestorów posiadających pozycje w układzie Tesla-Bitcoin-Ark i wywołać niespodziewaną wyprzedaż. Naszym zdaniem inwestorzy, których pozycje pokrywają się w dużym stopniu z tymi połączonymi aktywami, powinni rozważyć usunięcie niektórych żetonów ze stołu, albo bezpośrednio, albo poprzez zabezpieczenie za pomocą opcji lub kontraktów terminowych.

Udział poszczególnych instrumentów w ETF-ie Ark Innovation. Źródło: Saxo Bank

Saxo Bank nie jest osamotniony w swojej opinii, którą wspiera również ankieta Deutsche Banku. W połowie miesiąca instytucja opublikowała wyniki sondażu, z którego wynika, że Tesla i bitcoin znajdują się obecnie na szczycie listy przewartościowanych inwestycji i że mogą stracić nawet 50% swojej wartości.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: s&p 500 spółki | dolar prognoza | kurs zloty | kurs euro online | pkn orlen akcje |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here