Naga MarketsLogo FCACzy brytyjski odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zachęca ludzi do inwestowania w kryptowaluty, w tym Bitcoina? Mogłoby tak wynika z wiadomości krążących od kilku dni w Internecie i wykorzystujących logo oraz dane kontaktowe Financial Conduct Authority (FCA). Jak zauważa jednak FT Adviser, pod komisję podszywają się oszuści, należy zachować więc szczególną ostrożność.


Bitcoin zyska w najbliższej przyszłości, podają oszuści podszywający się pod FCA

W wiadomości opatrzonej logo FCA i zatytułowanej „gwarantowana szansa na zarobek” odbiorca czyta: Bitcoin nadal znajduje się daleko od swoich szczytów pod poziomem 20 tysięcy dolarów, które osiągnął w 2017 roku, jednak część ekspertów kryptowalutowych wierzy, że jego wartość będzie jeszcze wyższa do przyszłego roku”. Pod wiadomością znajduje się guzik z czcionką i kolorami, z których w logo korzysta FCA.

Od weekendu kiedy część inwestorów otrzymało takiego maila już kilkukrotnie, FCA zdążyło zareagować i poinformować, że przygląda się sprawie. FCA wcześniej ostrzegała konsumentów przed pułapkami związanymi z inwestowaniem w waluty kryptograficzne, stwierdzając, że aktywa takie jak Bitcoin nie są regulowane w Wielkiej Brytanii w związku z czym traderom nie przysługuje prawo do udziału w funduszu kompensacyjnym w razie ewentualnych strat.

Oszustwa w postaci maili twierdzących, że pochodzą od FCA są stosunkowo powszechne, a wytyczne na stronie internetowej regulatora ostrzegają konsumentów “jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby było prawdziwe, prawdopodobnie nie może być prawdą”.  FCA przypomina jednocześnie: “Należy pamiętać, że nigdy nie skontaktujemy się z obywatelami proszącymi o pieniądze lub dane konta bankowego.

Zobacz również: Inwestorzy Forex i kryptowalutowi stracili w UK 27 mln funtów na oszustwach w 2018 r.

Bitcoin i krytpowalutowe CFD na cenzurowanym? FCA rozważa zakaz handlu 

W dokumencie zatytułowanym „Restricting contract for difference products sold to retail clients”, w którym FCA informuje o wprowadzeniu na terenie Wielkiej Brytanii ograniczeń w zakresie handlu na kontraktach pochodnych, znalazła się informacja, że regulator „wkrótce rozpocznie okres konsultacji publicznych (CP)” dotyczących potencjalnego zakazu handlu na kryptowalutowych instrumentach pochodnych takich jak Bitcoin CFD oraz kontrakty terminowe BTC. W dokumencie FCA stwierdza:

„Wkrótce opublikujemy CP dotyczący potencjalnego zakazu sprzedaży klientom detalicznym instrumentów pochodnych i niektórych zbywalnych papierów wartościowych, które odnoszą się do aktywów kryptograficznych” – informuje regulator.

FCA utrzymuje swoje stanowisko z 2017 roku, kiedy stwierdzał, że CFD kryptowalutowe są ryzykownymi instrumentami o głównie spekulacyjnym charakterze. Komisja zwracała wtedy uwagę szczególnie na nadmierną zmienność, wysokie opłaty prowizyjne oraz brak transparentności cen.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here