Naga MarketsBitcoin i Nordea Bank: Duńska instytucja sądownie zabroniła pracownikom handlu kryptowalutamiWyobraź sobie, że Twój szef tak bardzo nie lubi kryptowalut, że uzyskał sądowy zakaz uniemożliwiający Ci handel Bitcoinem i jego pochodnymi. Nawet w wolnym czasie! Dokładnie taka sytuacja spotkała pracowników duńskiego oddziału Nordea Banku, który zdaniem sędziego ma pewne prawo zakazywać zatrudnionym przez siebie osobom handel z wykorzystaniem cyfrowych aktywów – zarówno w pracy, jak i poza nią.


Nordea Bank przeciwna Bitcoinowi, związki zawodowe mówią o ingerencji w prywatne życie pracowników

Zgodnie z werdyktem opublikowanym w poniedziałkowe popołudnie, głównym powodem, dla którego Nordea Bank może wymusić na pracownikach zaprzestanie operacji kryptowalutowych jest związane z nimi ryzyko. Lokalne związki zawodowe zrzeszające pracowników sektora finansowego wytoczyły pozew instytucji, która ich zdaniem zbyt silnie ingeruje w prywatne życie swoich podwładnych. Organ sprawiedliwości przyznał jednak rację bankowi i stwierdził, że ten ma pełne prawo do tego typu działań.

Sprawa dotyczy wewnętrznej notki przesłanej przez Nordea Bank jeszcze w styczniu 2018 roku sugerujące, że „ryzyko handlu kryptowalutowego jest zbyt wysokie” z powodu braku regulacji oraz powiązań ze środowiskiem przestępczym, w tym z praniem brudnych pieniędzy. W opinii zarządu instytucji powiązanie jej pracowników z Bitcoinem i innymi cyfrowymi aktywami mogłoby zburzyć reputację w oczach klientów budowaną przez Dekady.

Co ciekawe, restrykcje nie miały dotyczyć instrumentów finansowych powiązanych mniej lub bardziej pośrednio z kryptowalutami, które Nordea sama oferowała swoim klientom. „Złożyliśmy pozew sądowy gdyż każdy posiada oczywiście swoje prywatne życie i prawo do działania jako niezależna jednostka. Było dla nas istotnym oraz dla naszych członków, aby ustalić jakie prawa posiadają menadżerowie. W tym przypadku posunięto się zbyt daleko, co uznaliśmy za niestosowne” – komentował Kent Peterson, przewodniczący związku zawodowego.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here