Naga MarketsLogo FCABrytyjski regulator rynków finansowych FCA, rozważa możliwość wprowadzenia zakazu handlu na kryptowalutowych instrumentach pochodnych, który miałby dotyczyć inwestorów detalicznych. Informacja pojawiła się w najnowszym dokumencie instytucji, dotyczącym regulacji rynku kontraktów na różnicę (CFD). Czy już wkrótce w UK kontrakty Bitcoin CFD będą niedostępne?

AKTUALIZACJA GODZ 11:35: Po publikacji artykułu FCA opublikował oficjalny komunikat w tej sprawie, szerzej opisujący swoje przyszłe plany dotyczące możliwości zablokowania kryptowalutowych CFD. Jego treść dostępna jest pod linkiem. Artykuł został uzupełniony o nowe informacje.


FCA rozważa zakaz CFD kryptowalutowych. Na razie brak szczegółów

W dokumencie zatytułowanym „Restricting contract for difference products sold to retail clients”, w którym FCA informuje o wprowadzeniu na terenie Wielkiej Brytanii ograniczeń w zakresie handlu na kontraktach pochodnych, znalazła się informacja, że regulator „wkrótce rozpocznie okres konsultacji publicznych (CP)” dotyczących potencjalnego zakazu handlu na kryptowalutowych instrumentach pochodnych takich jak Bitcoin CFD oraz kontrakty terminowe BTC. W dokumencie FCA stwierdza:

„Wkrótce opublikujemy CP dotyczący potencjalnego zakazu sprzedaży klientom detalicznym instrumentów pochodnych i niektórych zbywalnych papierów wartościowych, które odnoszą się do aktywów kryptograficznych” – informuje regulator.

FCA utrzymuje swoje stanowisko z 2017 roku, kiedy stwierdzał, że CFD kryptowalutowe są ryzykownymi instrumentami o głównie spekulacyjnym charakterze. Komisja zwracała wtedy uwagę szczególnie na nadmierną zmienność, wysokie opłaty prowizyjne oraz brak transparentności cen.


AKTUALIZACJA 11:35:

FCA w oficjalnym oświadczeniu wymienia następujące powody, w związku z którymi uważa, że kryptowalutowe CFD powinny zostać zakazane:

  • integralny charakter aktywów bazowych, które nie mają wiarygodnej podstawy do wyceny
  • przewaga nadużyć na rynku i przestępstw finansowych na rynku wtórnym aktywów kryptograficznych (np. kradzieży w sieci)
  • ekstremalna zmienność ruchów cen kryptograficznych, oraz
  • niedostateczne zrozumienie przez konsumentów detalicznych aktywów kryptograficznych i brak wyraźnej potrzeby inwestycyjnej w odniesieniu do produktów inwestycyjnych, które ich dotyczą

Jak twierdzi FCA, dzięki zakazowi handlu na CFD kryptowalutowych konsumenci mają zaoszczędzić rocznie od 75 do nawet 234 milionów funtów.

Christopher Woolard, dyrektor wykonawczy ds. strategii i konkurencji w FCA, powiedział: “Podobnie jak w przypadku naszej pracy na szerszym rynku CFD i opcji binarnych, będziemy działać, gdy zobaczymy słabe produkty sprzedawane konsumentom detalicznym. Są to złożone kontrakty budowane na bazie złożonych aktywów”. 


Więcej na temat potencjalnego zakazu w programie NewsFlash prowadzonym przez Mike’a Satoshiego:

Interwencja ESMA wchodzi w UK na stałe

Informacja o potencjalnym zakazie handlu na kryptowalutowych CFD pojawiła się wraz z upublicznieniem komunikatu dotyczącym decyzji o wdrożeniu na stałe interwencji produktowej dla rynku kontraktów na różnicę, którą w trybie tymczasowym prezentowała ESMA rok temu:

„Przepisy dotyczą szkód wyrządzanych konsumentom detalicznym poprzez wprowadzenie tymczasowych ograniczeń zaproponowanych przez ESMA w zawieraniu umów na różnice kursowe (CFD) sprzedawanych klientom detalicznym na stałe” – komentuje FCA w oficjalnym oświadczeniu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here