Naga Marketskryptowaluty bitcoinAnalizując dane z raportu SFOX z grudnia 2019 r., który został opublikowany 8 stycznia, można dojść do wniosku, że kryptowaluty powoli się cywilizują. Pojawiają się sygnały, że ich rynek może zacząć zachowywać się w bardziej przewidywalny sposób. Klasa aktywów cyfrowych walut pozostaje jednak nieproporcjonalnie bardziej ryzykowna w porównaniu z rynkiem akcji.

W swoim ostatnim raporcie miesięcznym z 2019 r. firma analityczna SFOX przeanalizowała roczne wyniki Bitcoina i innych kryptowalut na wykresie.

Kryptowaluty przewidywalne?

W porównaniu do tradycyjnych aktywów, takich jak złoto i akcje, bitcoin utrzymywał niezwykle niski wskaźnik korelacji przez ostatnie sześć miesięcy. Średnia 30-dniowa korelacja wyniosła -0,037 dla S&P 500 i 0,149 dla złota. Ponadto korelacja między bitcoinem a altcoinami spadła z górnych wartości 0,7 do tak niskich jak 0,4.

Ponadto zmienność ceny bitcoina spadła jeszcze mocniej w późniejszych kwartałach. Mimo tego, że rynki kryptowalut nadal pozostają znacznie powyżej odpowiednich wartości dla tradycyjnych aktywów, odnotowały względnie niski poziom zmienności w porównaniu do 2018 r.

Połączenie niskiej zmienności i niskiej korelacji „sprawiło, że BTC stało się atrakcyjnym narzędziem do zarządzania portfelem w 2019 r.” – podsumowało SFOX. Podkreślono jednak również, że zestaw danych nie jest wystarczająco duży, aby móc w znaczący sposób prognozować trend na 2020 rok. Kontrakty opcji oparte na BTC, takie jak ostatnio wprowadzone przez Bakkt, sugerują zmienność o ponad 70 procent w drugiej połowie tego roku.

Ryzyko nadal większe niż przy akcjach

Wszystko powyższe nie zmienia faktu, że BTC nadal nie jest tak przewidywalne jak akcje. W dużej mierze to jednak nadal wina braku regulacji ze strony władz poszczególnych krajów czy związków państw takich jak UE.

Nie wiadomo, jak potoczą się koleje losy kryptowaluty w 2020 r. Jak na razie – niejako w wyniku napięć na Bliskim Wschodzie – kursy cyfrowych walut rosną od pięciu dni. Co stanie się jednak, jeśli sytuacja w Iranie jednak się unormuje? Tego nadal nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Możliwe, że wzrosty na BTC będą kontynuowane przez oczekiwanie halvingu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here