Naga MarketsBitcoin i jego klony powinny upaść, przyszłość to CBDC, twierdzi J.G. CollinsKryptowaluty najprawdopodobniej pozostaną z nami na dłużej jednak bitcoin (BTC) i jego klony staną się przestarzałe i nieaktualne w przeciągu następnej dekady, twierdzi J.G. Collins w swoim najnowszym artykule wyraźnie zniechęcającym do kupna cyfrowych aktywów prognozując ich upadek. Jednocześnie jest zdania, że z obecnej formy przekształcą się głównie w cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC).

 • CBDC zostaną prędzej czy później wyemitowane, co doprowadzi do wyparcia z rynku bitcoina lub wprowadzenia zakazu jego wykorzystania, twierdzi Collins
 • Jego zdaniem traktowanie bitcoina oraz innych kryptowalut jako magazynu wartości jest głupie
 • Zakłada jednocześnie, że anonimowość i decentralizacja rynku sprawia, że żaden nadrzędny organ nie jest w stanie zatrzymać potencjalnych rynkowych manipulacji oraz nadużyć

Kupując bitcoina, kupujesz przestarzałość, a upadek będzie naprawdę bolesny

– Ten wpis ma na celu wyjaśnienie, dlaczego nie powinieneś inwestować w bitcoina i dlaczego powinieneś uciekać jak cholera od tego tak bardzo reklamowanego artefaktu internetowegorozpoczyna swój artykuł J.G. Collins, weteran amerykańskich rynków finansowych z ponad 30-letnim doświadczeniem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Collinsa, bitcoin jest trochę jak “Dziki Zachód” inwestowania, z powrotem do czasów, zanim istniały komisje nadzoru finansowego, kiedy ludzie tacy jak Joseph P. Kennedy (ojciec prezydenta Johna Kennedy’ego i patriarcha słynnej amerykańskiej rodziny politycznej) i jego współpracownicy manipulowali rynkami za pomocą legalnych wówczas schematów „pump and dump”.

– Ale nawet jeśli nie dojdzie do masowej manipulacji, rynek kryptowalut jest niestabilny i nie ma wyraźnego wsparcia. Nie istnieje żaden podmiot, który byłby odpowiedzialny za skuteczne utrzymywanie wartości kryptowalut. Jednym z podwójnych mandatów Rezerwy Federalnej, jest utrzymywanie stałych cen, co z grubsza przekłada się na utrzymanie wartości dolara (pomniejszonej o stopę inflacji, którą Fed zakłada w celu uniknięcia pułapki płynności) – komentuje J.G. Collins.

Innym czynnikiem ryzyka według Collinsa jest fakt, że chociaż bitcoin był pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutą na rynku, jej wartość wynika z palmy pierwszeństwa. Inna, nowsza, lepsza kryptowaluta może ją wyprzeć, tak jak MySpace został zastąpiony przez Facebooka, a Google wyparło Yahoo.

Wreszcie, wartości prywatnych kryptowalut mogą rosnąć i spadać astronomicznie w zależności od zmienności, więc BTC i inne zawodzą jako wiarygodny magazyn wartości lub środek wymiany, dodaje Collins.

Ostatecznie stwierdza jednak, że kryptowaluty pozostaną z nami na dobre, jednak nie w formie bitcoina i jego „klonów”, ale wspomnianych we wstępie CBDC.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Kryptowaluty w formie CBDC zmienią wygląd rynku finansowego

Temat cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC, przejawia się co najmniej od połowy ostatniej dekady. W 2015 r., na przykład, główny ekonomista Banku Anglii, Andy Haldane, zasugerował to rozwiązanie w celu lepszego zarządzania w ramach polityk pieniężnej. Collins twierdzi, że korzyści dla rządów z CBDC w stosunku do Bitcoina i jego klonów są niezliczone.

– Od śledzenia płatności w celu uniknięcia działalności przestępczej, do bardziej bezpośredniej i skutecznej polityki monetarnej, do przebicia bariery zerowych stóp procentowych, do pomocy w eliminacji oszustw podatkowych, CBDC wyraźnie przynosi korzyści interesowi narodowemu. CBDC budzi jednak opór głównie ze strony zasiedziałych banków komercyjnych, którym CBDC umożliwiłoby łatwiejsze działanie, w znacznym stopniu naruszyłyby ich model biznesowy – twierdzi analityk.

Opinia odnośnie CBDC stoi w sprzeczności do zdania, które prezentuje Ben Caselin, główny ekonomista giełdy kryptowalutowej AAX. Uważa on, że CBDC mogą rzeczywiście mieć duże znaczenie dla rządów jednak bez bitcoina ich funkcjonowanie może być niewykonalne.

Zakazać bitcoina i jego klonów?

– Po pierwsze, zakazać handlu i posiadania BTC i jego klonów, tak jak prezydent Roosevelt zakazał prywatnej własności złota w latach 30. XX wieku. Powszechne wykorzystanie BTC jako środka wymiany w działalności przestępczej oraz faktyczna niemożność opodatkowania zysków z tego tytułu powinny stanowić wystarczającą przesłankę do zakazu obrotu kryptowalutą i jej klonami – stawia swoje twarde stanowisko Collins.

Po drugie sądzi, że Skarb Państw powinien wydać CBDC oparte na USD (w przypadku USA).

– Kryptowaluty, a w szczególności CBDC, są innowacją finansową, która nieuchronnie się przyjmie. Jedyną kwestią sporną jest czas, w jakim nastąpi szeroka adopcja. Istnieje po prostu zbyt wiele korzyści dla rządów zarówno w USA, jak i wśród większości krajów G20, aby przyjąć CBDC. Powstanie CBDC zniszczy wartość prywatnych kryptowalut, które są już bardzo wrażliwe jako środek wymiany i przechowywanie wartości – podsumowuje Collins.

Czy zgadzacie się z tezami stawianymi przez Collinsa? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: s&p 500 kurs | gielda forum | notowania nasdaq 100 | bitcoin kurs forum | pgnig forum |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNial Fuller: Dlaczego trading po sesji może być lepszy niż w jej trakcie?
Następny artykułKurs dolara spadnie o ponad 50 groszy do najniższego poziomu od kwietnia 2018 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

5 KOMENTARZE

 1. “CBDC zostaną prędzej czy później wyemitowane, co doprowadzi do wyparcia z rynku bitcoina lub wprowadzenia zakazu jego wykorzystania, twierdzi Collins”
  I pewnie jaśnie dyktator zabroni stosowania .A banki to niby lepsze by miały być?Ja przez 3 tygodnie zarobiłem 20%.Który bank daje tyle przez rok?

 2. Niech on się w łeb jebnie w zeszłym roku włożyłem w btc 9 tys dolarów podajrze 3700 $ za btc mi wyszło w tym miesiącu wypłaciłem z tego 120 tys dolarów i znów kupiłem btc cyfrowe aktywa to przyszłość

 3. 1.BTC ma obecnie wartość symboliczną i spekulacyjnych. Jest sporo kryptowalut, które mają wartość użytkową
  2.Zdecentralizowane krypto jest solą w oku jerozolimskich banksterów ponieważ transakcje handlowe można zawierać poza ich kontrolą a zatem zmniejszać ich zyski.
  3.Najwięcej przekrętów finansowych jest w dolarach. W końcu CIA stworzyło ISIS za dolary a nie bitcoiny. Broń też Jankesi sprzedają za $.

 4. z tą jedną acz kluczową różnicą, że to nie są wtedy kryptowaluty tylko zcentralizowane waluty cyfrowe. Kolejny ignorant lub manipiulant faktów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here