Naga MarketsBitcoin i inne kryptowaluty będą finansować coraz więcej nielegalnych operacjiWedług firmy analitycznej blockchain CipherTrace, wzrost nielegalnego finansowania przy użyciu kryptowalut jest “nieunikniony” w miarę rozwoju ekosystemu kryptowalut. Jednak pomimo powszechnie przyjętej narracji, że bitcoin wspomaga pranie pieniędzy i finansowanie nielegalnych działalności, to w porównaniu z tradycyjną gotówką skala ta jest cały czas znikoma.

  • Główny analityk finansowy w CipherTrace zasugerował, że wraz z rozwojem ekosystemu kryptowalut, “nieuniknione” jest, że nielegalne finanse w kryptowalutach będą rosły wraz z nim.
  • Były dyrektor CIA, Michael Morell powiedział, że powiązania bitcoina z przestępczością są znacznie przesadzone.
  • W zeszłym tygodniu USA nałożyły sankcje na kilka podmiotów wykorzystujących kryptowaluty do finansowania kampanii dezinformacyjnych.

Kryptowaluty i finansowanie nielegalnych działań

– Wraz z rozwojem ekosystemu kryptowalut, nieuniknione jest, że nielegalne finanse będą się rozwijać wraz z nim. Wzrost zainteresowania kryptowalutami stwarza potencjał do prania pieniędzy i unikania podatków – powiedział John Jefferies, główny analityk finansowy w CipherTrace.

Te artykuły również Cię zainteresują
Komentarze Jefferiesa pojawiają się w następstwie raportu Michaela Morella, byłego dyrektora w Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), który twierdzi, że kryptowaluty nie są szeroko wykorzystywane do działalności przestępczej.

W raporcie, zatytułowanym “An Analysis of Bitcoin’s Use in Illicit Finance”, Morell zauważa, że podczas gdy kryptowaluty – podobnie jak wiele innych innowacyjnych produktów – przyciągnęły uwagę oszustów, to uogólnienia dotyczące wykorzystania bitcoina w nielegalnych operacjach są “znacznie przesadzone”.

– To wspaniale, że członkowie społeczności wywiadowczej powtarzają to, co społeczność kryptowalutowa mówi od dawna. Przestępcy od zawsze używają gotówki, nie powoduje to jednak, że wzywamy do jej zakazania – powiedziała Marta Belcher, doradca Electronic Frontier Foundation.

Morell odnosi się do niedawnego badania przeprowadzonego przez firmę blockchain Chainalysis, która stwierdziła, że tylko 1% całej aktywności kryptowalutowej w latach 2017-2020 dotyczyło nielegalnej działalności. Ponadto dodał, że szacunki dotyczące nielegalnej działalności w walutach fiat wynoszą 2%-4% całkowitego światowego PKB.

Jednak Maddie Kennedy, starszy dyrektor ds. komunikacji w Chainalysis twierdzi, że szacunki firmy dotyczące nielegalnej aktywności z wykorzystaniem kryptowalut mogą wzrosnąć wraz z poprawą technik zbierania danych.

– Warto zauważyć, że liczby przestępstw na rok 2020 prawdopodobnie pójdą nieco w górę w miarę upływu czasu, ponieważ odkrywamy więcej nielegalnych działań, które miały miejsce w zeszłym roku – powiedziała zauważając, że firma może jeszcze zidentyfikować kolejne ataki ransomware lub oszustwa, o których wcześniej nie wiedziała.

Ponadto, Kennedy dodała, że chociaż odsetek działalności przestępczej prowadzonej przy użyciu kryptowalut zmniejszył się w ostatnim czasie, jest to częściowo spowodowane tym, że ogólna aktywność kryptowalutowa wzrosła.

– Jednym z powodów, dla których odsetek działalności przestępczej spadł jest fakt że ogólna aktywność inwestycyjna na BTC prawie potroiła się w latach 2019-2020 – dodała.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Kryptowaluty i wtrącanie się w wybory

Badanie pojawia się, gdy nielegalne finansowanie przy użyciu kryptowalut rozszerza się poza grupy przestępcze, obejmując również działalność polityczną. W dniu 16 kwietnia amerykański Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) objął sankcjami 16 grup i 16 osób za rzekome dążenie do wtrącania się w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku.

Część z podmiotów to to SouthFront, internetowa strona dezinformacyjna, która “otrzymuje zadania” od Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB), Stowarzyszenie na rzecz Wolnych Badań i Współpracy Międzynarodowej (AFRIC), firma-przykrywka dla Revgeniya Prigozhina, rosyjskiego finansisty działającego w Afryce, oraz Secondeye Solution (SES), pakistański dostawca syntetycznych tożsamości.

Według badania przeprowadzonego przez Chainalysis, SES otrzymał ponad 2,5 miliona dolarów w kryptowalutach od 2013 roku. Właściciel spółki, Mujtaba Ali Raza, osobiście otrzymał ponad 14 000 dol. w BTC i LTC. AFRIC, choć posiada portfele Zcash i Dash, nigdy nie otrzymał żadnej z tych monet.

Podczas gdy sprzedawca syntetycznych tożsamości wykorzystywał kryptowaluty do finansowania swojej działalności, członkowie powiązani z zagraniczną grupą ingerującą w Rosji – Internet Research Agency (IRA) – rzekomo zakupili dokumenty SES, aby prowadzić kampanie dezinformacyjne. Amerykańskie służby wywiadowcze wcześniej powiązały IRA z kampanią wpływu podczas wyborów w 2016 roku.

Oczywiście szacunki dotyczące tego, jak wiele operacji kryptowalutowych stanowi nielegalną działalność, opierają się jedynie na tym, co można zobaczyć: z natury nielegalne działania są trudne do zidentyfikowania.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania dow jones na żywo | kurs funta online | kurs dolara forum | bitcoin wiadomosci | kurs euro usd |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGrupa Azoty: Zarząd z prezesem Tomaszem Hincem powołany na nową kadencję
Następny artykułAirway Medix miał 2,37 mln zł straty netto w 2020 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here