Naga Markets

Bitcoin i Ethereum wkrótce osiągną lokalne szczyty. Inwestorzy realizują zyski Firma analityczna Santiment bije na alarm, twierdząc, że zarówno Bitcoin (BTC), jak i Ethereum (ETH) doświadcza największej od ponad roku realizacji zysków. Dane sugerują, że wiodące kryptowaluty znajdują się w decydującym miejscu, które zadecyduje o powrocie hossy, lub silnej korekcie. Co konkretnie przemawia za takimi scenariuszami i czy jest się czego obawiać?

  • Kryptowaluty wciąż opierają się rynkowej zmienności, korzystając ze słabszego dolara 
  • Według Santiment Bitcoin i Ethereum zbliżają się do szczytu trwającego rajdu, który zakończy się mocną realizacją zysków oraz korektą
  • Dane wskazują, że proces ten już się rozpoczął i w kolejnych tygodniach może przybierać na sile
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Bitcoin i Ethereum u progu korekty

Dane firmy analitycznej Santiment sugerują, że już wkrótce największe kryptowaluty przerwą rajd, gdyż inwestorzy zaczynają realizować swoje zyski. Po imponującej serii wzrostów, która poprowadziła notowania BTC oraz ETH aż o 25% wyżej względem poziomów z początku roku, zbliża się jednak czas korekty, o którym świadczy, chociażby najwyższy od 2021 r. wskaźnik realizacji zysków.

– Traderzy zachowują się tak, jakby kryptowaluty miały wkrótce przerwać swój noworoczny rajd. Widzimy, że w przypadku Bitcoina inwestorzy zabezpieczają swoje zyski najmocniej od lutego 2021 roku, a w przypadku Ethereum najszybciej od października 2021 roku – napisali analitycy firmy analitycznej Santiment, komentując poniższy wykres.

Wskaźnik Profit Take Ratio określa liczbę transakcji zamkniętych z zyskiem względem tych pozostających pod wodą. Wskazuje on na dynamikę zabezpieczania zysków, podczas gdy cena aktywa wzrasta do poziomu, który wystarcza inwestorowi wyjść z pozycji na plusie.

Firma Glassnode również zauważyła podobną dynamikę pośród danych on-chain BTC.

– Podczas rynku niedźwiedzia wskaźnik zrealizowanych zysków, do strat pokazuje na psychologiczne aspekty działania rynku. Inwestorzy obawiają się drastycznej korekty, dlatego zabezpieczają zyski, zanim cena zmierzy się z newralgicznym technicznym oporem, tym samym umacniając ten opór – czytamy w nocie Glassnode.

Bossa

Glassnode twierdzi ponadto, że współczynnik zysku wyjściowego Bitcoina (ang. Spent Output Profit Ratio – SOPR) wzbił się najwyżej od kwietnia 2022 r. Oznacza to, że osoby sprzedające teraz BTC odnotowują największe zyski od połowy 2022 r.

Sam współczynnik zysku wyjściowego (SOPR) dzieli zrealizowaną wartość monet w wydanej produkcji przez ich wartość w momencie tworzenia. Innymi słowy, jest to współczynnik ceny sprzedanej do ceny zapłaconej.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

– Podczas rynku niedźwiedzia wskaźnik SOPR pokazuje na psychologiczne aspekty działania rynku. Inwestorzy obawiają się drastycznej korekty, dlatego zabezpieczają zyski, zanim cena zmierzy się z newralgicznym technicznym oporem, tym samym umacniając ten opór – czytamy w nocie Glassnode.

Kryptowaluty mogą odwrócić dotychczasowy trend

Glassnode twierdzi ponadto, że Bitcoin jest w trakcie ponownego testowania wartości 1,0 na skorygowanym wskaźniku aSOPR, który odzwierciedla stosunek między cenami sprzedaży i zakupu.

Oznacza to pierwszy re-test tej linii, która do tej pory służyła jako kluczowy poziom oporu podczas całego obecnego rynku niedźwiedzia, od czasu upadku FTX.

– Trwałe przełamanie powyżej 1,0 dla wskaźnika zrealizowanych [zysków/strat], lub aSOPR historycznie sygnalizowało zmianę obecnego trendu. Udany re-test i odbicie aSOPR od 1.0 jest często obserwowany w pobliżu punktów zwrotnych w danym cyklu – wyjaśnia Glassnode.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułUSA oskarżyło giełdę kryptowalut Bitzlato o wypranie 700 mln dol.
Następny artykułPrognozy kursu funta: GBP/USD może zostać poniżej grudniowych maksimów przy 1,2445
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.