Naga Markets

Bitcoin i Ethereum rozpoczynają tydzień od wzrostów. BTC rozrysuje „krzyż śmierci”?Bitcoin (BTC) rośnie w poniedziałek rano nieznacznie do poziomu 26 684 dol. Ethereum (ETH) również zyskuje, pozostając nad poziomem 1600 dol. Jak twierdzą jednak analitycy, upadła giełda kryptowalut FTX, która otrzymała w zeszłym tygodniu zgodę sądu na sprzedaż swoich zasobów kryptowalut o wartości około 3,4 mld dol., może zwiększyć presję na sprzedaż na rynku kryptowalut w ostatnich miesiącach tego roku.

Bitcoin i Ethereum skromnie w górę na początku nowego tygodnia

Zgodnie z danymi CoinMarketCap, dwie największe kryptowaluty pod względem kapitalizacji rosną skromnie w ujęciu ostatniej doby i trzymają się swoich kanałów bocznych (konsolidacji). Na wykresie Bitcoina rysuje się jednak specyficzny układ średnich ruchomych, który może sygnalizować wkrótce zwiększenie się presji sprzedażowej.







Mowa tutaj o 50 i 200 EMA, które wkrótce powinny się przeciąć, tworząc tak zwany „krzyż śmierci”.

Bitcoin i Ethereum rozpoczynają tydzień od wzrostów. BTC rozrysuje „krzyż śmierci”?
Gdy czerwona średnia przetnie niebieską, Bitcoin rozrysuje „krzyż śmierci”. Źródło: Tradingview.com

Ethereum z kolei trzyma się nad wsparciem 1600 dol., które było chwilowo wybijane w sierpniu i na wykresie jak na razie nie widać oznak, że sytuacja byków może ulec poprawie. Wykres ETH/USD rysował „krzyż śmierci” już 30 sierpnia, ten jednak nie przyniósł wyraźniejszych spadków kryptowaluty.

Bitcoin i Ethereum rozpoczynają tydzień od wzrostów. BTC rozrysuje „krzyż śmierci”?
ETH/USD. Źródło: Tradingview.com

Altcoiny w dół, wyjątkiem token Binance

Większość pozostałych z 10 największych kryptowalut odnotowało straty w ciągu ostatnich 24 godzin. Jednym z wyjątków był token BNB firmy Binance, który wzrósł o 0,66% do 216,23 dol., dodając 1,80% do swojej wartości na przestrzeni tygodnia.

Pomimo wzrostu cen BNB, największa na świecie giełda kryptowalut stoi w obliczu rosnących wyzwań regulacyjnych. Amerykańska spółka Binance.US zwolniła jedną trzecią swoich pracowników, a jej dyrektor generalny Brian Shroder opuścił firmę w zeszłym tygodniu, powołując się na “agresywne próby sparaliżowania” branży kryptowalut przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Według Wall Street Journal giełda straciła również w zeszłym tygodniu kierowników ds. prawnych i ryzyka.

Rynek kryptowalut stoi pod presją likwidacji FTX. Giełda planuje sprzedać swoje aktywa kryptowalutowe o wartości 3,4 mld dol. do końca 2023 roku. Trzy największe aktywa kryptowalutowe upadłej giełdy to Solana (1,162 mln dol.), Bitcoin (560 mln dol.) i Ethereum (192 mln dol.).

FTX powiedział, że będzie stopniowo sprzedawać udziały z tygodniowym limitem 100 mln dol., aby uniknąć negatywnego wpływu na ceny kryptowalut, ale limit ten może wzrosnąć do 200 mln dol. po zatwierdzeniu przez dwa komitety reprezentujące klientów FTX.

– Sprzedaż tej wielkości z pewnością będzie miała wpływ na rynek. Szczególnie narażone są altcoiny o ograniczonej płynności, co sprawia, że dla traderów altcoinów kluczowe jest utrzymanie kompleksowego nadzoru nad zasobami FTX – napisała w piątek firma badawcza K33.

Czy FOMC może zmienić zakres konsolidacji BTC?

Uczestnicy rynku kryptowalut z niecierpliwością czekają na kluczowe wydarzenie makroekonomiczne, w tym posiedzenie Rezerwy Federalnej (Fed) Stanów Zjednoczonych w tym tygodniu.

Spotkanie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) 20 września ma zadecydować o stopach procentowych, przy czym rynki w przeważającej większości oczekują, że pozostaną one niezmienione. Narzędzie FedWatch firmy CME Group ocenia prawdopodobieństwo podwyżki na zaledwie 2%.

Jak jednak donoszą analitycy, Bitcoin ostatnio zmniejszył swoje reakcje na publikacje danych makro. Czy przy FOMC będzie tak samo?

https://twitter.com/Blockchainsanta/status/1703043342001701258

– Przyszłotygodniowe decyzje FOMC powinny wywołać pewną zmienność, ale BTC prawdopodobnie będzie nadal handlować w granicach 25-27 tys. dol. w perspektywie krótkoterminowej – podsumował popularny trader Crypto Santa.



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.